TOPlist



int(1)

Nejnovější články:

  • Mléčné výrobky

    27.2.2018

    Mléčné výrobky - Mléko v sáčku jsme tu už měli. Ale ještě dříve bylo mléko prodáváno ve skleněných lahvích s hliníkovým uzávěrem.

Retro magazín

RETRO TV

115 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou:

ABC skládačka. Na čtyři plastové díly díly s vystouplými drážkami se nasazovaly písmenka.

Antiperle vznikly v roce 1960 v Chotyni v pobočce libereckého podniku Lipo.

Audiokazeta je zvukový nosič obsahující magnetickou pásku, na kterou lze zaznamenat zvuk a data například v kazetových magnetofonech.

Autoatlas ČSSR. Měřítko 1:400.000. Vydal Geodetický a kartografický podnik v Praze 1982.

Autodráha Porsche - Junior. Výrobce: ITES. Cena: 395,- Kčs. Sestava autodráhy Porsche Junior je ve tvaru prodlouženého oválu se dvěma křižovatkami.

Baterka MY DAY - kulaté krátké (na dva monočlánky), kulaté dlouhé - 23,5 cm (na tři monočlánky), placaté (na plochou baterii), modré, zelené, stříbrné a tak dále.

Bílá lepicí pasta vyráběná v Československu v 80. letech 20. století.

Bonbony Letní směs a Zimní směs. Letní - Jahoda, malina a další. Zimní - ledové bonbony.

Bramborová brigáda (nebo také na chmelová) bývala často organizována jak hromadně (někdy i pro celé školy najednou) tak jen pro některé třídy. Účast bývala "dobrovolně povinná".

Céčka byly plastové výlisky ve tvaru písmena C, původně vyráběná jako součásti závěsů do oken a dveří, v 80. letech 20. století stala u československých dětí a dorostenců, zvaných také Husákovy děti, cenným sběratelským artiklem.

Cigaretové žvýkačky - krabička se prodávala za 10 korun, ale "cigára" na žvýkání se daly koupit také jako "kusovky". V prodeji byly různé barvy, například bleděmodré.

Cvičky - lehká cvičební obuv, původně vyráběná (snad i vynalezená) firmou Baťa ve Zlíně. V období vlády KSČ byly ponejvíce součástí cvičebních úborů pro Spartakiádu.

Cvičme v rytme - první televizní pořad svého druhu.

Československá státní loterie. Cena jednoho losu byla vždy 10 Kčs. Od roku 1957 až do roku 1992.

Čtyři z tanku a pes je válečný televizní seriál natočený Polskou televizí v letech 1966-1970. Předlohou seriálu byl stejnojmenný román polského spisovatele a novináře Janusze Przymanowského, vydaný v roce 1964.

Časopis Čtyřlístek, kdo z Vás by ho neznal. Časopis, který se nedal lehko sehnat. Vycházel totiž nepravidelně 8-9x ročně.

Děda Mráz. Počátkem 50. let 20 století se v době komunistického režimu objevily snahy vytlačit Ježíška a Mikuláše Dědou Mrázem.

Diaprojektor - promítačka. Dětský diaprojektor DIAX, včetně krabice a několika filmů.

Digitální hra Jen počkej!. Hra měla hodiny a budík. Fungovala na dvě digitální baterie. Vzadu byl malý kovový stojánek. Cena v Sovětském svazu 23 rublů, v ČSSR asi 250 Kčs.

Duritka je typ skleničky, který pochází ze skláren Rudolfova huť v Dubí. Duritky se vyráběly od roku 1914 do roku 1996.

Fotoaparát Smena. Výrobce: Lomo. Doba výroby: 1970-1995. Místo: Leningrad - Sovětský svaz.

Fronty byly běžnou součástí života za socialismu. Nedostatek všeho možného vytvářel fronty na banány a mandarinky, pěkné maso, barevný televizor a další zboží.

Granko - instantní nápoj. Rychle rozpustné kakao. 15 Kčs za krabičku (250 gramů) nebo 28 Kčs za dózu z plastické hmoty (400 gramů).

Hamiro - hračky. Nejznámější firma, která vyráběla hračky a panenky, byla firma Hamiro Příbram.

Hliněné kuličky v hadrovém pytlíku. V pytlíku bylo sto kuliček různých barev a stálo to jen jednu korunu.

Hodinky Prim. Výroba hodin a hodinek byla ve východních Čechách rozšířena již v 19. století, ale teprve v roce 1949 je v Novém Městě nad Metují postaven závod firmy Chronotechna Šternberk.

Holky z naší školky je píseň české hudební dvojice Stanislava Hložka a Petra Kotvalda, kterou společně nahráli v roce 1982 a která se stala hitem.

Houpací kohout. Klasické dřevěné houpadlo - Kohout. Rozměry: 30,5 x 78 x 55 cm. Váha 5 kilogramů. A pokud dítě bylo starší, jako třeba já, tak dokázalo kohouta rozhoupat až se skoro převrátil.

Hřeben na borůvky. Hřeben (česáček, trháček a další názvy) na borůvky. Ruční, dřevěný, s ocelovými hroty.

Igráček je hračka ve formě malé plastové figurky nejčastěji lidské postavy, která představuje nejrůznorodější lidské činnosti. Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku, kde nebyly k dostání originální postavičky Playmobil.

Jar je značka saponátových čisticích prostředků pro domácnost, které začal v roce 1955 vyrábět národní podnik Rakona Rakovník.

Jawa pionýr (hovorově pincek, pekáč nebo fichtl) je motocykl, který se v Československu vyráběl od padesátých let 20. století.

Jen počkej, zajíci! je sovětská série krátkých kreslených příběhů, které režíroval Vjačeslav Kotěnočkin.

Jídelní lístek z 1. listopadu 1965. Co říkáte 50 let starému lístku? Jak by se Vám dnes líbila tato nabídka?

Jízdenky ČSD (Československé státní dráhy) - vlak.

Kalkulačka Tesla MR 609. Elektronický kapesní kalkulátor pro technické a vědecké účely.

Kanagom. Vodostálé acetonové transparentní lepidlo pro všeobecné použití.

Karosa ŠL 11 je model linkového autobusu vyráběného národním podnikem Karosa v letech 1970 až 1981. Vůz ŠL 11 byl nástupcem linkové meziměstské verze autobusu 706 RTO - Škoda 706 RTO CAR, ve výrobě pak byl nahrazen typem Karosa C 734.

Kávomlýnek Temp - stolní kávomlýnek Temp vznikl v roce 1983. Různá barevná provedení.

Kazetový magnetofon BRG MK27 IC automatic. Výrobce: Budapesti Rádiótechnikai Gyár. Cena: 1.500 Kčs.

Kočárky dětské Liberta se staly fenoménem své doby a byly vyhledávaným artiklem nejen domácí, ale i zahraniční klientelou po celé Evropě.

Kolo Favorit. Říkanky za dob socialismu: „Chceš-li vědět, co je dřina, kup si kolo Ukrajina, chceš-li letět jako šíp, kup si kolo Favorit.“ „Kolo značky Favorit, jednou vzít a zahodit.“

Krasohled. Dětská hračka, která pomocí soustavy zrcadel a barevných tělísek nebo skleněné kuličky vytváří neopakovatelné obrazce při pohledu proti světelnému zdroji.

Láhev na sifon se v československých obchodech objevila někdy v 60. letech. A téměř ihned se také skleněná nádoba opatřená drátěným obalem rozšířila do většiny tuzemských domácností.

Lednice - Calex je značka chladící techniky a bývalý podnik na její výrobu, který sídlil ve Zlatých Moravcích na Slovensku.

Lidové milice, nazývané též „ozbrojená pěst dělnické třídy“, byly dělnické bojové jednotky, o jejichž vzniku rozhodl Ústřední výbor Komunistické strany Československa dne 21. února 1948.

Lybar lak na vlasy - propůjčuje účesu lesk a trvanlivost.

Mandelinka bramborová na území tehdejšího Československa dorazila v 50. letech. Občas také byla propagandisticky zvána imperialistický či americký brouk.

MDŽ - rozdával se rudý karafiát. Symbol socialismu a dělnického hnutí. Navíc červená-rudá barva vyjadřovala prolitou krev dělníků.

Mixér ETA 0010 - kuchyňský strojek. Výrobce: Elektro-Praga Hlinsko národní podnik.

Mléčné výrobky - Mléko v sáčku jsme tu už měli. Ale ještě dříve bylo mléko prodáváno ve skleněných lahvích s hliníkovým uzávěrem.

Mléko v sáčku - v igelitovém pytlíku - modré bylo polotučné, červené plnotučné. Pozor, sáčky se občas trhaly.

Mozaika brouček - papírové předlohy (11 kusů), černobílé a barevné, se pokládaly na plastovou děrovanou podložku a barevnými kloboučky-hříbky se obrázek obarvoval.

Na Vlachovce - restauraci nejvíc proslavil dechovkový televizní pořad Československé televize: Sejdeme se Na Vlachovce, který uváděl Josef Zíma.

Nádoba k výrobě šunky. Celkem užitečná věc, zvážíme-li tehdejší nedostatek kvalitních masných výrobků a také délku front na ně.

Občanský průkaz v období ČSSR byl několikastránkový doklad v červených plastových deskách a obsahoval osobní informace o jeho držiteli.

Okena, nebo také Iron, je obchodní název pro čisticí prostředek. Jedná se o tekutinu azurově modré barvy, která se používá k rozleštění šmouh na umytých oknech.

Oranžová Tatra. Starou dobrou oranžovou Tatru T 148 zná snad úplně každý. Hmotnost auta 5 kg, nosnost 100 Kg.

Paternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin, vertikální dopravní zařízení pracující na plynulém oběžném principu.

Pedro byla bublinová žvýkačka s ovocnou příchutí vyráběna za socialismu v tehdejším Československu firmou Velim s postavou chlapečka v sombréru na obalu. Známá byla i pro svou cenu, která byla přesně 1 Kčs.

Peníze. Mince a bankovky, kterými jsme mohl platit v Československu v osmdesátých letech minulého století.

Píchací hodiny, lidově zvané píchačky, sloužily v každém podniku k evidenci docházky zaměstnanců.

Pionýři. Další RETRO článek je o Pionýrech. Kdo z vás byl v Pionýru? A kdo ví co byla Jiskra?

Pito - nealkoholické pivo. Název pochází ze dvou slov. PIvo a auTO. Čili pivo bez alkoholu pro řidiče.

Plochá baterie typ 314. Výrobce: N. p. Bateria Slaný. Cena 2,80 Kčs.

Plynová maska nebo přesněji ochranná maska byl nepostradatelný doplněk každého branného cvičení na základní škole.

Počítač TNS. Mikropočítač TNS - Ten Náš Systém, výrobce JZD Agrokombinát Slušovice. Dodavatel Zemědělské zásobování a nákup Brno, závod Gottwaldov - ZZN Gottwaldov.

Polárkový sníh - mražený krém, oblíbená osvěžující pochoutka za 4 Kčs.

Pomka - džus. Pomerančový džus Pomka v plechovce za 2,80,- Kčs.

Poštovní známky. Známky na pohlednice a dopisy. Na známkách je poslední prezident ČSSR Gustáv Husák. Známka s hodnotou 50 haléřů byla na pohlednice a na dopisy byla určena známka korunová.

Prior. První obchodní dům Prior byl otevřen v 6:00 20. listopadu 1968 v Bratislavě. Zájem zákazníků byl tehdy tak obrovský, že bylo nutné povolat vojáky, kteří před vstupem do obchodu vytvořili koridor.

Prvomájový průvodTen kdo stojí na chodníku, nebuduje republiku!

Psací stroj Consul 221. Československý přenosný kufříkový psací stroj.

Reklama Pan Vajíčko je animovaná postavička, která za socialismu oddělovala v Československé televizi reklamy od ostatních pořadů a také jednotlivé reklamy od sebe.

Remoska je malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Její hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry.

Rodina Smolíkova je kreslená seriálová rodina, kterou mnozí přirovnávají k maďarským předchůdcům rodiny Simpsonovy. Seriál byl postupně tvořen Józsefem Neppem a Józsefem Romhányim ve studiu PannóniaFilm v letech 1968 - 1978.

Rubikova kostka je mechanický hlavolam, který se stal hitem na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy byl vyráběn v milionových sériích a stal se nejprodávanějším produktem na Zemi.

Ruské vejce. Víte jak vzniklo Ruské vejce?

Ruský jazyk. V době velmocenského postavení Sovětského svazu po druhé světové válce se ruština stala hlavním dorozumívacím jazykem zemí Varšavské smlouvy a RVHP.

Rybička (nůž) je typ kapesního zavíracího nože, určeného také pro děti.

Sandokan. Dobrodružný seriál se Sandokanem měl televizní premiéru v Československé televizi v roce 1983.

Sedmička pionýrů. Časopis Sedmička pionýrů vycházel každý týden. Cena 1 Kčs. Úplně poprvé, ještě pod názvem Sedmička, časopis vyšel 2. května 1968.

Síťovka. Síťovky vnímáme jako jeden ze symbolů éry 1948-1989. Používaly se hojně jako nákupní tašky a většina z nás si je představí naplněné lahvemi s pivem nebo vánočními kapry.

Slabikář ABC - Slabikář k procvičování čtení a výslovnosti.

Sovětská televize v ČSSR. Podle některých informací začalo zkušební vysílání 7. listopadu 1983 na 41. kanálu UHF (Praha).

Spartakiáda byl v Československu název pro hromadná veřejná tělocvičná vystoupení. První Spartakiady organizovala za první republiky levicová odnož dělnických tělovýchovných jednot.

Stavebnice Merkur je česká stavebnice, která se úspěšně prodává již od poloviny dvacátých let 20. století. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a mnoho jiných konstrukcí.

Stojan na knihy a sešity. Materiál: plast + kov. Různé barvy.

Stolní fotbal - Football. Cena: 58 Kčs. Výroba: kolem roku 1980. Výrobce: Chemoplast Brno. Velikost krabice (hřiště je o něco menší): 53 x 34 x 7 cm.

Studio Kamarád je pořad pro děti. Poprvé byl vysílán 4. ledna 1981.

Škoda Favorit. Automobil, který ještě stále můžete potkat na silnicích. Ceníková cena v listopadu 1989 byla 84.600 Kčs.

Šuměnky. Šumienka či šuměnka, lidovým názvem Šumák, je práškový (instantní) šumivý nápoj. Dříve sáček obsahoval asi dvě čajové lžičky prášku, jehož rozpuštěním v chladné vodě vzniklo cca půllitru mírně nakyslého perlivého nápoje.

Tatra kolem světa byla expedice Tatry 815 GTC kolem světa, která na své cestě propagovala Tatru a československé výrobky. Výprava vyrazila 18. března 1987 z tehdejší ČSSR a vrátila se za 37 měsíců.

Telefonování. Zřídit si pevnou linku doma trvalo i několik let. Provozovatelem byl státní podnik Správa pošt a telekomunikací Praha (SPT Praha, s.p.). Cena místního hovoru byla 1 Kčs a hovor nebyl časově omezen.

Telegram. Československá pošta v době reálného socialismu odeslala dálnopisy každý rok kolem deseti milionů telegramů.

Televizní noviny vysílané Československou televizí byly pravidelnou televizní večerní zpravodajskou relací téměř od počátků televizního vysílání v tehdejší ČSSR, konkrétně od roku 1958 (ČST začala vysílat 1. května roku 1953) až do počátku 90. let.

Televizní program na 7. listopadu a 17. listopadu 1987 se vešel do jednoho sloupečku.

Televizorek. Vzadu bylo malé kukáto a nahoře (nebo u starší verze dole) tlačítko. To sloužilo k přepínání obrázků.

Termofor je gumová zahřívací láhev - termofor je gumový vak, se šroubovacím uzávěrem, na horkou vodu sloužící k ohřátí části těla nebo zmírnění bolestí.

Timur a jeho parta - kniha. Povinné četby sovětského autora Arkadije Gajdara. Timur a jeho parta byla u nás (originál v Sovětském svazu v roce 1937) vydána v období let 1949 - 1977 celkem dvanáctkrát.

Toaletní papír. Název: Toaletní papír skládaný. Výrobce: Jihočeské papírny n.p. Větřní. Závod: Červená Řečice. Obsah: 200 listů. Cena: 1,30 Kčs.

Trabant model 601 s dvoutaktním motorem a karosérií z duroplastu se stal jedním ze symbolů NDR (Východního Německa).

Turnikety začaly být demontovány v pražském metru 29. září 1985. Oficiální důvod byl, že docházelo ke komplikacím při odbavování cestujících s předplatnými kupony.

Tuzex byla v dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici.

VB neboli Veřejná bezpečnost, byla složka Sboru národní bezpečnosti, která vykonávala činnosti, které v demokratických státech obvykle vykonává policie.

Veksláci. Vekslák je slangové označení člověka, který se v komunistickém Československu věnoval nelegálnímu prodeji cizích měn (valut) nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex.

Versatilka, verzatilka (či versatilka, nářečně krajón) je kovová tužka umožňující výměnu tuhy. Jedná se o výrobek českobudějovické firmy Koh-i-noor, jež byl poprvé uveden roku 1950.

Videorekordér Tesla Avex VM6465 vyráběla společnost AVEX. V první sérii, v roce 1985, bylo v Československu vyrobeno 1.500 kusů. Cena videorekordéru byla 19.800 Kčs.

Vodové barvy školní knoflíkové.

Vosk na lyže Skivo Druchema. Rok výroby 1976. Cena za balení (4vosky v koženém pouzdře): 16 Kčs. Cena za jeden kus: 2.50 Kčs.

VŘSR - Velká říjnová socialistická revoluce, zkráceně VŘSR, byl ozbrojený převrat, provedený v Rusku 7. listopadu 1917 (25. října podle juliánského kalendáře, který tehdy v zemi platil).

Vysavače ETA. První vysavače se v Hlinsku začaly vyrábět v roce 1952 - tehdy nesla společnost název Elektro-Praga. Roku 1953 vzniklo v Hlinsku i vývojové a konstrukční oddělení, které později pomohlo Elektro-Praze každoročně přicházet s několika novými typy.

Vysoušeč vlasů EM 521 - elektrický. Mřížka na odvětrávání. Stojánek pro uchycení vysoušeče. Návrh fénu - 1956. Vyráběn byl ještě na začátku 90tých let.

Žákovská knížka. Žákovské knížky byly do škol v bývalém Československu zavedeny v roce 1951 a používají se dodnes.

Žehlička ETA 219 - elektrická. Navrhl ji koncem sedmdesátých let Stanislav Lachman. Výrobce Elektro - Praga Hlinsko od roku 1980.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum