Ruské vejce
Například v roce 1965 jste si na něm mohli pochutnat i v restauraci, kde bylo podáváno jako studený předkrm za 3 koruny a 20 haléřů.
A víte jak vzniklo Ruské vejce? Jeho vznik je pěkně popsán v časopisu Reflex: "Vymyslel ji v 50. letech minulého století provozář automatu Koruna na Václavském náměstí v Praze, jménem Josef Hliňák. Skladovací prostory bufetu Koruna byly nevyhovující. Jednou tam začala plesnivět naložená červená řepa a sledi z Polska. Ke všemu se propadala skladovací lhůta vajec. Hliňák, aby zachránil, co se dá, rozhodl se k radikálnímu kroku. Donutil šéfkuchaře z Koruny Jiřího Tučnera, aby do českého bramborového salátu s majonézou nakrájel onu poloplesnivou řípu, zapáchající sledě a uvařil propadlé vejce natvrdo. Vzniklý produkt z odpadků nazval Hliňák „ruský salát“. Nechal ho nandat do papírových kelímků, navrch se položilo rozpůlené vejce s propadlou lhůtou, celé se to polilo lžicí majonézy a na vrch pokrmu se položila stroužka naložené červené kapie. Aby vzniklý „vynález“ mohl bleskurychle, bez průtahů, projít schvalovacím řízením komunistického ministerstva vnitřního obchodu, označil Hliňák onu hovadinu „ruské vejce“. Náměstkovi ministerstva Liprtovi namluvil, že to viděl v Kyjevě v hotelu Berjozka. Obratem ruky byl projekt „ruský salát“ a „ruské vejce“ schválen."
Ruské vejce je druh pokrmu, který je součástí studené kuchyně. Obvykle se skládá z vejce uvařeného natvrdo, kyselé okurky, bramborového salátu, zeleného hrášku, červené papriky a šunky, případně dalších surovin. Někdy se také přidává želatina, a pak se jedná o ruské vejce v aspiku.
Název pokrmu souvisí s vlašským salátem, který je častým doplňkem ruského vejce. Italové, jinak nazývaní Vlachové, údajně kdysi připravili vlašský salát s vejcem pro hosty z Ruska.