Slova
Bible - Slovo „bible“ pochází z řeckého neutra βιβλίον (biblion zdrobnělina slova biblos), které označuje papyrový svitek (původně označovalo pouze dřeň této rostliny, z níž se svitky vyráběly). Papyrové svitky se velkou měrou vyráběly ve starověkém fénickém městě Gebal, Řeky zvaném Byblos (dnes Džubajl v Libanonu), které se na tuto výrobu úzce specializovalo, až se stalo synonymem pro papyrus jako takový. Plurál tohoto slova, τὰ βιβλία (ta biblia svitky, knihy) byl později v latině zaměněn se singulárem feminina, a slova Bible se tak začalo na Západě užívat v jednotném čísle.
Přístav v Byblosu. Autor: Giorgio Montersino.
Grázl - V češtině se dnes jméno Grasel ve tvaru „grázl“ používá jako nadávka pro označení člověka lumpa, lotra, zloděje, násilníka, hrubiána či dokonce vraha. Johann Georg Grasel (4. dubna 1790, Nové Syrovice u Moravských Budějovic – 31. ledna 1818, Vídeň, popraven), česky též Jan Jiří Grasel byl bandita a loupežník, který „působil“ na pomezí jižních Čech, jižní Moravy a Rakouska.
Johann Georg Grasel.
Káva - Slovo káva se vyvinulo z arabského slova qahwah. Do tureckého jazyka se přeneslo jako »kahve«, potom jako café do francouzštiny, caffe v italštině, koffie holandsky a kaffee německy. Podle některých je slovo odvozeno od jména etiopského přístavu Kaffa.
Kávová zrna po upražení. Autor: MarkSweep.
Labe - Germánské kmeny, žijící na našem území, používali pojmenování pro řeku - Albí a znamenalo bílá. Je možné, že podobné jméno, jako je Labe, měli již Keltové. V keltských zemích se totiž vyskytují řeky nazvané Albis (například dnešní Aube, přítok Seiny). Germáni si toto jméno jen převedli do svého jazyka.
Labe. Autor: Che.
Skanzen - Označení skanzen pochází z vlastního jména muzea lidových staveb a ZOO Skansen ve Stockholmu, nejstaršího muzea v přírodě na světě, založeného již roku 1891. Samo slovo Skanzen je vlastně místní název a ve švédštině znamená „hradby“. Největší podíl na vzniku tohoto muzea měl švédský učitel a folklorista Artur Hazelius, který původně sbíral předměty pro Švédské národopisné muzeum (dnes Nordiska museet). V češtině se toto označení sice už značně vžilo, ale správnější je podobné instituce označovat jako Muzeum v přírodě.
Skanzen Vysoký Chlumec. Autor: ŠJů.
Škola - Slovo škola pochází od řeckého "scholé", což znamená odpočinek, oddech, klid. Byla tím míněna chvíle oddechu od cvičení tělesných. V takové mezeře vysvětloval učitel něco z literatury nebo historie.
Škola. Autor: Hyena.
Tulipán - Jméno tulipán, které se používá na západě, vzniklo omylem. V 16. století napsal rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána dopis svému císaři, ve kterém mu referoval o tom, jak si tuto rostlinu Turci oblíbili. Jejich květ popsal jako vzhůru nohama obrácený turecký čepec – tedy turban neboli tuliban. Vznikla tak zkomolenina slova a změna názvu na tulipán.
Tulipány. Autor: Petr Hubík.
Vandal - Slovo je odvozeno od jména kmene Vandalů, kteří roku 455 dobyli velkou část Itálie a vyplenili Řím. Slovo vytvořil Henri Grégoire, konstituční biskup v Blois, během Francouzské revoluce, když jako Vandalisme popsal některé stránky chování republikánské armády. Jako vandalismus se označuje svévolné poškozování a ničení veřejného i soukromého majetku či podobných statků, které nepřináší pachateli žádné materiální obohacení a pro které pachatel zpravidla nemá žádný motiv - většinou tak koná jen pro vlastní potěšení či pro potřebu odreagovat se. Často k němu dochází pod vlivem alkoholu nebo drog.
Vandalové drancují roku 455 Řím, obraz od Heinricha Leutemanna (1824–1904).
Vánoce - České slovo Vánoce vzniklo s největší pravděpodobností z německého Weihnachten, které je odvozeno z germánského "in den wihen nahten", tedy "ve svatých nocích". První část slova Weihnachten četli Češi německy jako "vá", druhou půlku pak počeštili na "noci". Tak vznikly vá - noci, později Vánoce. Svátek zřejmě souvisel s pohanskými oslavami zimního slunovratu.
Vánoční stromeček je vedle jesliček nejznámějším symbolem Vánoc. Autor: Malene Thyssen.
Vegetariánství - Pochází z latinského výrazu vegetabilis, což lze přeložit jako rostlinný. Někdy se též uvádí latinské slovo vegetare, což znamená růst, rozvíjet se. Vegetus v latině také znamená svěží, zdravý. Některé zdroje uvádějí, že slovo vegetariánství pochází teprve od anglického vegetables, neboli zelenina.
Vegetariánské suroviny. Autor: Puffin.
Želatina - Slovo bylo do češtiny přejato z francouzkého gélatine, které je odvozeno od latinského gelatus zmrzlý. Jde o velmi čistý a jemný klih, který se získává vyvařením šlach, kůží, kostí a jiných jatečních odpadů bohatých na kolagen. Vařením se kolagen přeměňuje na glutin, což je látka, která má rosolovací schopnost a je nejpodstatnější složkou želatiny.
Želatinové plátky na vaření. Autor: Danielle dk.