Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistZemě

Za každou zemi, jedna zajímavost:

Afghánistán

Buddhové z Bamjánu (persky: تندیس‌های بودا در باميان) byly dvě obří sochy stojících Buddhů vytesané do skalního masivu v bamjánském údolí v Afghánistánu. Sochy se nacházely přibližně 230 kilometrů severozápadně od afghánského hlavního města Kábulu v nadmořské výšce okolo 2 500 metrů.

Belgie

Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Tuto stavbu stojící v Bruselu navrhl inženýr André Waterkeyn ku příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58.

Cookovy ostrovy

Manuae je neobývaný atol v jižní skupině Cookových ostrovů, nalézající se 100 kilometrů jihovýchodně od Aitutaki. Je administrativní částí Aitutaki, ale nepatří do žádného okrsku nebo tapere Aitutaki. Náleží však do volebního obvodu Arutanga-Reureu-Nikaupara.

Čad

Čadské jezero resp. jezero Čad (arabsky بحيرة تشاد الكبرى‎‎, anglicky Lake Chad, francouzsky Lac Tchad) je velké mělké bezodtokéjezero mezi státy Nigérie, Niger, Čad a Kamerun v severní části střední Afriky.

Dánsko

Zahrady Tivoli nebo jenom zkráceně Tivoli je oblíbený zábavní park v centru Kodaně. Nachází se skutečně jenom malý kousek od Radničního náměstí. Jedná se o velký park rozléhající se na ploše 250 x 350 metrů.

Egypt

Egyptské pyramidy (v egyptštině pravděpodobně mer) jsou zvláštní stavby typu pyramidy, které byly ve starověkém Egyptě s přestávkami budovány od doby vlády panovníka Džosera ze 3. dynastie až do doby prvního krále 18. dynastie Ahmose I., tedy po dlouhé období přibližně 1 500 let.

Fidži

Fidžijci patří k Melanésanům, částečně smíšeným s Polynésany. Původ Fidžijců není přesně znám, předpokládá se, že na Fidži přišli z oblasti jihovýchodní Asie přes Melanésii asi 500 let př. n. l., následováni Polynésany z Tongy a Samoy.

Gabon

Libreville je hlavní město Gabonu. Je to přístavní město. Žije zde 578 000 obyvatel (2005). Je to politické, hospodářské a kulturní středisko státu. Těží se zde ropa ze šelfu.

Honduras

El Cajón (další používaný název Francisco Morazán) je přehradní nádrž v Hondurasu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších vodohospodářských děl v této středoamerické zemi.

Chile

Villarrica je aktivní sopka, nacházející se v chilském regionu Araucanía sousedícím s Argentinou. V jazyce domorodých obyvatel se nazývá Rucapillán což znamená přibližně „dům duchů“.

Indie

Tádž Mahal - Na důkaz hlubokého zármutku slíbil truchlící manžel postavit mrtvé ženě mauzoleum Tádž Mahal (korunu paláce). 7. července 2007 byl zařazen mezi nových sedm divů světa.

Jamajka

Reggea - Jamajka je domovem hudebních stylů Reggae a Ska, ale nejznámější náboženství spojované s Jamajkou je rastafariánství. To se vyznačuje např. vegetariánstvím, odporem k „pohanské“ medicíně a nošením dredů a pletených rasta čepic.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum