Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistDánsko

Dánské království

Hymna:

Hlavní město: Kodaň (København)

Rozloha: 43 094 km² (130. na světě)

Počet obyvatel: 5 608 784 (110. na světě)

Jazyk: dánština

Vznik: okolo 980 (sjednocení územíHaraldem Modrozubým)

Měna: Dánská koruna = 100 Øre (DKK)

Zábavní park Tivoli

Tivoli je známý zábavní park v centru dánské metropole Kodaně. Byl založen roku 1843 Georgem Carsensenem na pozemcích bývalého vojenského opevnění. Otevřen byl 15. srpna téhož roku. V době založení stál park na samém okraji města, ale vzhledem k rozvoji městské aglomerace stojí dnes v úplném centru města.

Zábavní park Tivoli v roce 1922, fotografie z balónu. Autor: Eduard Spelterini.

Zdroj: Wikipedie.

Další informace:

Zahrady Tivoli nebo jenom zkráceně Tivoli je oblíbený zábavní park v centru Kodaně. Nachází se skutečně jenom malý kousek od Radničního náměstí. Jedná se o velký park rozléhající se na ploše 250 x 350 metrů. V parku je možné vybrat si z atrakcí všeho druhu od obyčejných kolotočů až po hrůzostrašnou horskou dráhu.

Park Tivoli. Autor: Philaweb.

Park Tivoli byl založen v roce 1843 Georgem Carsensenem na pozemcích bývalého vojenského opevnění. V té době stál park ještě na samém okraji města. Vzhledem k rychlému rozvoji městské aglomerace, se ale dnes naopak nachází v úplném centru. Zajímavostí také bezesporu je, že hned po Dyrehavsbakken v nedalekém Klampenborgu se jedná o druhý nejstarší zábavní park na světě.

To co je téměř neuvěřitelné je také jméno parku, které je možné odvodit hned podle několika významnějších evropských měst. Originální jméno parku zní “Tivoli a Vauxhal”. Přičemž Tivoli je jméno převzaté po zahradách Jardin de Tivoli v Paříži. Tyto zahrady jsou pak pojmenované podle starobylého italského města Tivoli v Laziu nedaleko Říma. Přídomek Vauxhall, který zmizel z názvu nejdříve je pak podle zahrad Vauxhall v Londýně.

Park Tivoli. Autor: Volfgang.

V parku je samozřejmě spousta atrakcí od těch určených pro nejmenší děti, tak až po ty, na které se budou bát vlézt i dospělí. Některé atrakce už jsou pak doslova historické exponáty jako například nejstarší funkční dřevěná horská dráha na světě. Věřte ale, že tu najdete i o hodně drsnější dráhy jako je například Démon (Dæmonen) postavený v roce 2004.  Na této 568 metrů dlouhé dráze vás hned za sebou čekají smyčky Immelmann, vertikální smyčka a Zero-G roll. To vše s přetížením až 4G. Jedno kolo trvá 1 minutu a 46 sekund.

Park Tivoli. Autor: Volfgang.

Kromě atrakcí nabízí park i další možnosti zábavy tedy zejména kulturu. Je tu koncertní síň, divadlo Pantomima a konají se zde hudební vystoupení. Pravidelně zde například vystupuje domovský chlapecký sbor The Tivoli Boys Guard.

Na parku je samozřejmě nádherná i jeho atmosféra a celkově prostředí. Nachází se zde mnoho krásných domečků a vše je obklopeno zelení.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum