int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistIgráček

Igráček je hračka ve formě malé plastové figurky nejčastěji lidské postavy, která představuje nejrůznorodější lidské činnosti. Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku, kde nebyly k dostání originální postavičky Playmobil.

Cena za krabičku Igráčka byla 12,50 nebo 15 Kčs. Za desítky let vzniklo více než 50 různých profesí.

Výrobce: IGRA závod 01, Mnichovice u Prahy.

Igráček motocyklista

Igráčky vyráběla firma IGRA. Autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích, a to buď jako samostatná postava vykonávající nějaké povolání (policista, hasič, doktor, zdravotní sestra, opravář, atd.) nebo i s doprovodnými postavami zvířat (kůň) i složitějšími nástroji (povoz, atd.).

První vyrobený Igráček byl v roce 1976 zedník

Hračka se stala známá pro svůj jednoduchý design – jednotlivé figurky byly sestaveny ze stejných dílů a měnila se pouze vnější výbava postavy. Figurky existují v mužské i ženské podobě, ženy mají stylizovanou sukni. Přibližně osmicentimetrové figurky mají pohyblivé ruce, které se dají dát do pozice předpažení nebo vzpažení, a nohy pohyblivé v oblasti kyčelních kloubů. Obě tyto pohyblivé části jsou pohyblivé pouze v jednom směru. Hlavu je možné otáčet kolem dokola o 360°.

Igráček automechanik.

Historie

Prvním vyrobeným igráčkem byla profese zedníka, který byl vyroben v roce 1976 Ať to zní jakkoliv neuvěřitelně, Igráček byl předchůdcem Playmobilu a dalších podobných. S nápadem přišel německý dizajnér Hans Beck, který neuspěl na přelomu 60 a 70 let, ve své zemi. Tak jí nabídl na modelářské soutěži v Japonsku svému kamarádovi Jiřímu Kalinovi.

Igráček cestovatelka

Ten jí polidštil s kolegyní Marií Krejchovou a vyrobili v závodě IGRA první řemeslo - zedníka. Když se to dozvěděli v Německu, zareagovali asi takto : „Když ho mohou mít v Československu, proč ne my?“ Následně na západě začali vyrábět Playmobil. S ohledem v na v té době lepší prostředí pro byznys, se Playmobil uchytil na celém světě. Za figurkou zedníka pak následovaly další profese jako kuchař, stavbař, kominík, námořník, cestář či matka s dětmi. Výroba igráčků byla soustředěna do závodu v Mnichovicích u Prahy. Igráčci se především rodily doma u domácích pracovnic.

Igráček kuchař

Po spuštění výroby byly každý rok uvedeny na trh přibližně čtyři nové modely igráčků a celá sbírka má dnes přibližně 50 různých figurek. Úspěchu se pokoušela zneužít i konkurenční firma, která vyráběla figurky pod názvem hejrupáček. Uvedením značky Playmobil na český trh po roce 1989 ztratili Igráčci částečně svou přitažlivost. V devadesátých letech šel Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista, středověký rytíř, VB se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Přes všechnu snahu Igráček ztrácel na popularitě a v prakticky nezměněné podobě se vyráběl až do roku 2008. Vznikly i drobné úpravy potisky vest a kabátků.

Igráček závodník

Igráček byl vyráběn až do roku 2006 pod VD IGRA a od roku 2006 do roku 2008 pod záštitou firmy ALL toys. Figurka již v té době měla nos. Jak je jinde mylně uváděno, že nos získal až ve firmě Efko - karton. Nos Igráček dostal již v devadesátých letech a byl doplňován hlavně u nových figurek jako byl např. lyžař nebo skateboardista .

O znovu uvedení Igráčka na hračkářský trh se v září 2010 postaral český výrobce hraček společnost Efko-karton s.r.o. Igráček přitom prošel mírnými inovacemi - postavička má nyní zápěstí otačivé o 360°.

Zdroj: Wikipedie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum