int(2)

Novinky

Nové články ZOO

15.5.2015

Nové články v rubrice ZOO.

« Novější | Starší »

TOPlist



Mýty nebo fakta ?

Zimní čas

Zimní čas je úprava měření času, při které se v zimních měsících roku používá čas posunutý zpět oproti běžnému pásmovému času - u nás SEČ (středoevropskému času).

Modrý úplněk

Je modrý úplněk modrý?

Chameleon mění barvu podle okolí

Zásadní fámou týkající se chameleonů je, že dokáží měnit barvu podle prostředí. To ale není pravda, svou barvu totiž mění podle emocí.

Slizký jako had

Kůže hada je velmi jemná a suchá. Jest-li je had slizký, může to být pouze z důvodu nemoci, pokud tedy nejde o mořského hada či něco podobného.

Napoleon Bonaparte byl malého vzrůstu

Napoleonský komplex (často také pod názvem "Napoleonův syndrom“ nebo "Komplex malého muže") je lidové označení pro specifický psychický komplex vycházející z malé výšky, v širším významu pak vycházející z jakékoli fyzické indispozice.

Škvor leze do uší

Škvor vleze do ucha a proštípne klíšťky bubínek a pak vleze do mozku, tam naklade vajíčka, z nichž se vylíhnou malí škvoři živící se mozkovou tkání.

Pštros strká hlavu do písku

Dělá to prý v případě ohrožení , protože když strčí hlavu do písku tak si myslí, že když nevidí útočníka sám, ten ho pak také nevidí.

UFO

Existuje UFO nebo neexistuje? Člověk by byl na pochybách, když si přečte například článek televize Nova - Potvrzeno: UFO neexistuje! Ve vesmíru jsme jen my!

Mathias Rust na Rudém náměstí

28. května 1987 svět zaskočila zpráva, že mladý Němec, Mathias Rust, přistál se svou Cessnou přímo na Rudém náměstí.

30. únor

Kalendář je nekompromisní a říká, že únor má jen 28 nebo v případě přestupného roku 29 dní. Takže 30. únor není a nebyl? 30. únor doopravdy existoval a v jistých případech i existuje, alš spíš omylem. Budeme se držet těch skutečných 30. únorů.

Kolik nohou má stonožka

Aby měla stonožka sto nohou, musela by mít 50 párů nohou. Tedy sudý počet. Ale stonožky mají vždy lichý počet párů nohou. Proto má počet nohou přinejlepším 98 nebo 102, ale nikdy 100.

Dvě stejné sněhové vločky

Poprvé s tímto názorem přišel Wilson Alwyn „Vločka“ Bentley: Sněhové vločky jsou „maličké zázraky nekonečné krásy“, na světě s největší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné. Pan "Vločka" Bentley byl známý a úplně první fotograf sněhových vloček.

Pes, který štěká nekouše

Staré lidové rčení, údajně mělo sloužit k tomu, aby se děti přestali bát psů. Nakolik to bylo úspěšné, ponecháme stranou.

Grónsko je zelená země

Český výraz Grónsko je převzat z dánského „Grønland“, „Zelená země“. Podle příběhu z tzv. Ságy o Gróňanech (Groenlendiga Saga) ze začátku 12. století (nejstarší zachovaný exemplář ovšem datuje rok 1380), se jedná o pojmenování, které dal tomuto ostrovu Erik Rudý ve snaze přilákat sem další osadníky poté, co tuto zemi kolem roku 985 objevil.

Kůň senátorem

Jmenoval císař Caligula svého koně senátorem ? Římský císař Caligula, celým jménem Gaius Caesar Augustus Germanicus, se narodil 31. srpna 12 a zemřel 24. ledna 41. Vládl od 16. března 37 až do svého zavraždění.

Samovznícení člověka

Může člověk sám od sebe začít hořet ? Spontánní samovznícení člověka (zkratkou SHC, z anglického Spontaneous Human Combustion) je prokázaný jev, při němž začne náhle bez zjevné příčiny hořet tělo živého člověka.

Sloni se bojí myší

Pokud slon potká myš, vyhne se jí, protože z ní má strach ? Jedno z vysvětlení říká: Myš slon nevidí, jen ji cítí a protože ji nevidí, neví, co mu smrdí, tak to místo raději obejde.

Vlasy rostou i po smrti

Rostou vlasy a nehty i po smrti ? Zmínil se o tom například ve svém románu "Na západní frontě klid" Erich Maria Remarque.

Starý pes a nové kousky

Starého psa nové kousky nenaučíš ? Je možné, aby se starý pes naučil něco nového ? Pes, nejlepší přítel člověka, se nejlépe cvičí jako mladý.

Pivní pupek

Roste z piva pivní pupek ? Pivo je v České republice nejoblíbenější na světě. Cejcha, pivní břich, pivní mozol, panděro a další jména se často používají pro mužské nadměrné břicho.

Padající namazaný chléb

Padá chléb vždy na zem namazanou stranou dolů ? V osmi z deseti případů chléb spadne namazanou stranou dolů. Vysvětlení proč tomu tak je: chléb padající dolů ze stolu zvládne udělat jen půlotáčku.

Mandelinka bramborová

Byla Mandelinka bramborová vysazená na území ČSSR Západem, aby zde škodila ? Mandelinka bramborová je brouk z čeledi mandelinkovitých, který se živí spásáním bramborové natě. Jde o nebezpečného škůdce, který může značně snížit výnosy bramborového pole.

Vejce a cholesterol

Tvrzení, že vejce zvyšují cholesterol, určitě znáte. Vejce patřili mezi rizikové potraviny v kampani proti nárůstu infarktů a mrtvic. Tento mýtus zřejmě vznikl tím, že slovo cholesterol je používáno k vyjádření dvou rozdílných věcí.

Kočka spadne vždy na nohy

Kočka obvykle dopadne na všechny čtyři, bohužel ne vždy. Nebezpečné jsou malé výšky, kde se nestihne přetočit nebo naopak i výšky příliš velké, kde sice dopadne na všechny čtyři, nicméně při nárazu dojde ke zlomení končetin.

Indiáni žijí v Indii

Indiáni, původní obyvatelstvo amerického kontinentu (výjimku tvoří Eskymáci a Aleuti na severu), dostali jméno od Kryštofa Kolumba, když objevil Ameriku.

Ve stínu se nespálím

Myslíte, že se ve stínu nemůžete spálit ? UV paprsky se odrážejí od různých povrchů (písek, voda, beton a další) a tak se k Vám můžou sluneční paprsky nenápadně dostat i když sedíte ve stínu.

Arašídy jsou ořechy

Arašídy - neboli Podzemnice olejná (latinsky Arachis hypogea) je rostlina z čeledi bobovitých. Plodem je lusk.

Meloun je ovoce

Občas se setkáme s názorem, že meloun je ovoce. Někdy nás také o tom přesvědčují super a hyper markety, které melouny zařazují pod položku ovoce.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum