TOPlistJsou arašídy ořechy?

4. srpna 2023

FAKTA: Jsou arašídy ořechy?

Arašídy - neboli Podzemnice olejná (latinsky Arachis hypogea) je rostlina z čeledi bobovitých. Plodem je lusk. Jedná se o luštěninu. Květy se po oplození (a když  je neopyluje žádný hmyz, před uzavřením se opyluje sama) zavrtají pod zem, kde semena (arašídy, buráky a další) rostou a zrají v hloubce asi 3-6 cm.

Shrnutí: Arašídy nejsou ořech, ale luštěnina.

FOTO: Wikipedia, autor Pollinator

A teď pár informací:

Arašídy obsahují významné množství resveratrolu. Hrst arašídů obsahuje okolo 70 mikrogramů této léčivé látky.

Arašídy jsou bohaté na bílkoviny 26%, tuky 50%, vitamín B3-niacin (až 100% denní potřeby), hořčík 168 mg, draslík 705 mg, fosfor 736 mg, zinek 3,27 mg, železo 4,58 mg měď, mangan, kyselinu listovou (130% denní potřeby) a vitamin E - 9,13mg/100g.

Jsou vynikajícím lékem na nervovou soustavu, podporují krvetvorbu, příznivě působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové přeměny, pomáhají také snižovat hladinu cholesterolu, upravují stav některých kožních onemocnění a údajně snižují i kazivosti zubů.

V kosmetice se může použít jako čistící tělový olej, při ekzémech, suché pokožce a dermatitidě všeobecně.

Arašídový olej vyniká vysokým obsahem velmi kvalitních tuků.

Zajímavosti nakonec:

0,5% - 1,1% obyvatel Velké Británie a USA má alergii na Arašídy.

Největší krádež arašídů. Koncem června 1997 v Mostkovicích na Prostějovsku dosud neznámý pachatel sedl za volant nezajištěného kamionu a odjel s téměř 3.000 krabicemi solených arašídů. Okradený majitel si ohodnotil škodu arašídů na 2,2 milionu korun. O 200 000 Kč méně si pak ohodnotil cenu ojetého kamionu.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum