Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistPříběhy

 

Mathias Rust

Mathias Rust (* 1. června 1968 Wedel, Šlesvicko-Holštýnsko, SRN) je německý amatérský letec, profesionální hráč pokeru a finanční analytik. Známým se stal poté, co 28. května 1987 přistál na Den pohraničních vojsk v Moskvě blízko Rudého náměstí.

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin, vlastním jménem Charles Spencer Chaplin jr. (16. dubna 1889 Londýn - 25. prosince 1977 Vevey u Lausanne, Švýcarsko), patří k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům. Své filmy vytvářel od námětů, přes scénář a režii až po hraní v hlavní roli.

Vlasta Burian

Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian (9. dubna 1891 Liberec - 31. ledna 1962 Praha), známý jako Král komiků, byl český divadelní herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec, spisovatel, mim a imitátor, který se díky své nespoutané živelnosti a potřebě být všude první vypracoval mezi skutečné hvězdy českého filmu a divadla.

Harry Houdini

Harry Houdini (* jako Erik Weisz, později psáno Ehrich Weiss, 24. března, 1874 Budapešť, Rakousko-Uhersko – 31. října, 1926 Detroit, USA) byl maďarsko-americký kouzelník,iluzionista, eskapolog, kaskadér, skeptik, filmový producent, herec a amatérský letec. Přezdívalo se mu mistr úniku.

Coca-Cola

Coca-Cola od roku 1944 registrováno v USA také jako Coke (česky zkráceně „kola“) je hnědý sladký nápoj s obsahem kofeinu a bezkokainového výtažku koky. Na trh byl uveden roku 1886, od roku 1892 jej vyrábí The Coca-Cola Company.

Olympijské hry

Olympijské hry jsou hromadná mezinárodní sportovní soutěž v mnoha různých disciplínách a sportech, za účasti sportovců z celého světa, které se pořádají jednou za čtyři roky (toto období mezi jednotlivými hrami se nazývají "olympiáda").

Enron

Před vyhlášením bankrotu v lednu 2002 zaměstnávala přes 22 tisíc zaměstnanců a byla jedna z vedoucích světových společností podnikajících v oblasti dodávek elektřiny, zemního plynu a komunikací. Od 90. let její akcie zaznamenávaly stabilní, neustálý růst a Enron byl vzorem moderní silné společnosti.

Doktor Smrt

Tvrdil, že asistoval minimálně u 130 eutanazií pacientů umírajících na smrtelné choroby. Je autorem pojednání „Dying is not a crime” („Umírání není zločin”). Propagoval uzákonění práva pacientů na asistovanou smrt z rukou lékaře. Pro své pacienty sestrojil přístroj na sebevraždu.

Karolina Meineke

Narodila se v Hildesheimu v rodině generála Johanna von Linsingen. V roce 1790 se v Hannoveru seznámila s princem Vilémem,vévodou z Clarence, synem anglického krále Jiřího III. V srpnu 1791 se Karolina za prince Viléma, vládnoucího později v letech 1830 - 1837 jako Vilém IV., tajně provdala.

Concorde

Concorde byl vyvinut v 60. letech a v té době vzbudil velký zájem u aerolinií. V roce 1967 i německá Lufthansa objednala tři letadla. Naproti všem očekáváním a hlavně kvůli ropné krizi na začátku 70. let se komerční nadzvuková letadla ukázala jako nezajímavá, hlavně pro enormní provozní náklady.

Loď Essex

Essex opustila Nantucket 12. srpna 1819. V plánu byla dvouapůlletá cesta do velrybářské oblasti západně od pobřeží Jižní Ameriky. Dva dny po vyplutí byla loď téměř potopena během bouřky. Došlo k poškození plachtoví a zničení tří člunů.

Tádž Mahal

Jde o historii islámského mughalského vladaře Šáhdžáhána (vládl v letech 1628 – 1658) a jeho milované ženy Ardžumand Banu Baygam, které se říkalo Mumtáz Mahal (perla paláce). Mocný Mughal byl ještě princem, když se v roce 1612 oženil s půvabnou patnáctiletou dcerou vysokého úředníka Ásafa Chána.

Gustave Eiffel

Narodil se v Dijonu, Côte-d'Or, ve Francii. Příjmení Eiffel získal po německých předcích z počátku 18. století. Jeho matka prodávalauhlí, což dostatečně finančně zajistilo rodinu. Eiffel nejdříve studoval na Lycée Royal de Dijon a pokračoval na Ecole Centrale des Arts et Manufactures v Paříži, kde se specializoval na chemii.

Eurotunel

Plány spojit Anglii a Francii tunelem jsou staré již několik set let. Patřily ale vždy do skupin velmi odvážných až bláznivých plánů, kterými chtěli lidé v minulosti upoutat pozornost. V 80. letech však byl projekt vzat seriózně, založena byla společnost Eurotunnel a začalo se kopat.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum