TOPlist



Chýnovská jeskyně

Výlet do Chýnovské jeskyně se konal v sobotu 20. října 2012. Krásná slunečná sobota. Vlakem asi půl hodiny z Pelhřimova do Chýnova. Výlet byl jako vždy naplánován předem, takže žádné starosti, vše by se mělo stihnout celkem v pohodě. Mělo. Kdyby... Kdyby si taky občas někde uvědomili, že ne každý dokáže trefit až na místo bez informačních a navigačních bodů. No prostě, kdyby třeba v Chýnově na vlakovém nádraží byla aspoň jedna cedulka kam máme jít. Nedávno jsem sepisoval výlet Stezka korunami stromů. Problém úplně stejný. Takže nezbývá, než se ptát domorodců. Což by nemusel být takový problém, kdyby tu nějací žili ;-) Ale jo, lidi tam žijí, jen mají asi na práci něco jiného, než v sobotu kolem poledne navigovat zmatené turisty do svých jeskyní ;-) Ale aby jste si sami udělali obrázek, přikládám obrázek:

Takže jsme vyrazili cestou necestou, polem nepolem, ale doslova ;-) Nemohu neříct, že nám navigace pomohla. Ještě, že jsme ji měli. Určitě nám dost zkrátila cestu.Nakonec jsme stihli tu poslední prohlídku od 14 hodin jen tak tak, aby jsme si ještě stihli koupit pár suvenýrů a vzhůru dolů ;-) Asi Vás to překvapí, ale samé skály, malé díry, velké díry, pardon jeskyně, ale líbilo se. Jak je mým zvykem, dovolím si usnadnit práci, citováním Wikipedie a přikládám pár zajímavých odkazů:

Chýnovská jeskyně je národní přírodní památka ležící v katastrálním území obce Dolní Hořice východně od Tábora, která představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech. Nachází se zde pestré střídání barevných amfibolitů a vápenců, nicméně oproti jiným krasovým jeskyním je bez výraznější krápníkové výzdoby. Na území dnešního Česka se jednalo o první zpřístupněnou jeskyni. Objevena byla v roce 1863 při práci v selském kamenolomu, k jejímu zpřístupnění došlo v roce 1868, tedy již 5 let po objevení. Celková délka jeskynního systému je více než 1200 metrů (jiný zdroj uvádí k roku 2007 délku 1400 m), ale celkový rozsah nebyl ještě přesně určen. Na lokalitě stále probíhá speleologický výzkum, který téměř každoročně přináší nové poznatky. Výzkum probíhající v nepřístupných částech během 80. a 90. let 20. století odhalil trvale zatopené rozsáhlé prostory s drúzami křemene. Oblast jeskyně je taktéž významnou mineralogickou lokalitou společně s blízkou přírodní rezervací Pacova hora, kde bylo objeveno a popsáno více než 60 druhů minerálů. Jeskyně je vyjma zimních měsíců přístupná pro veřejnost. Okruh pro návštěvníky je dlouhý 220 m s nejnižším bodem trasy v hloubce 42 m pod povrchem země. Prohlídka zabere přibližně 40 minut a je zpoplatněna. V zimních měsících je jeskynní komplex významným zimovištěm zástupců letounů, a to především netopýra řasnatého (Myotis nattereri), který zde má největší přirozené zimoviště v Čechách a i v Evropě.

Na to, že jsem vše fotil svojí starou dobrou Nokií 5800 tak jsem s fotografiemi moc spokojen. Některé fotky mi připadají jako z povrchu Marsu. A ještě jedna věc. Z Pelhřimova jsme odjížděli a slunce krásně svítilo, bylo teploučko. Když výlet končil tak už se dost ochladilo a padla taková mlha, že by se dala krájet, jak říká klasik ;-) Co doporučuji? Dnes už jsou navigace rozšířeny ještě víc, takže pokud půjdete pěšky z vlakového nádraží, uložte si souřadnice té jeskyně. Bude se Vám to opravdu hodit. A při čekání na zpáteční vlak si můžete odpočinout v malé hospůdce, kterou nemůžete minout. Vstupné pro dospělé 90 Kč, fotografování a natáčení 40. Super výlet. Já doporučuji.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kříž v kapli svatého Vojtěcha uvnitř jeskynního systému Kříž v kapli svatého Vojtěcha uvnitř jeskynního systému
 
 
 
 
Kříž v kapli svatého Vojtěcha uvnitř jeskynního systému Kříž v kapli svatého Vojtěcha uvnitř jeskynního systému
 
 
 
 
 
 
 
 
Ještěr s očima ;-) Ještěr s očima ;-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum