int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistArové ve venkovní voliéře

11. května 2015

Od 23. dubna mohou návštěvníci ústecké zoo ve velké voliéře vedle pavilonu exotária opět pozorovat několik druhů papoušků. V letošním roce zde uvidí skutečné lahůdky.

„Do voliéry jsme přestěhovali čtyři druhy arů, tři z nich patří mezi velice vzácné druhy. Návštěvníci zde uvidí pár arů hyacintových a pár arů kaninda, jednoho aru zeleného a jednoho aru araraunu. Ary kaninda, které jsme získali v roce 2012 od soukromého chovatele, chová v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) pouze naše zoo. V březnu letošního roku jsme z rakouské Zoo Herberstein získali samce ary zeleného, v současné době jednáme s jednou francouzskou zoo o dopárování“, říká zooložka Martina Kocábková.

Ara kaninda

Zoo Ústí nad Labem chová největší kolekci velkých arů, kromě již zmíněných druhů jsou v zázemí v odchovně papoušků umístěny další čtyři druhy. „V odchovně necháváme dospělé chovné páry, které buď již hnízdí nebo jsou ve věku, kdy by hnízdit mohli. Je důležité zajistit jim dostatek klidu, aby se bez rušivých vlivů mohli věnovat sami sobě,“, dodává Kocábková.

Ara zelený

Ve voliéře u pavilonu exotária, která byla vybudována v roce 2006, se skladba chovaných zvířat mění, takže návštěvníci zde uvidí pokaždé jiné druhy. Jsou zde vždy umístěna buď odchovaná mláďata, což je případ ary ararauny, samice z roku 2011, nebo mladé páry, které si na sebe teprve zvykají. Arové jsou dlouhověcí ptáci, kteří také dlouho dospívají a není jednoduché sestavit pár tak, aby si zvířata „sedla“ a aby spolu harmonizovala. Je to práce pro skutečného chovatele, který je zná a dokáže jim připravit ty nejvhodnější podmínky. Navíc jsou velice konzervativní, takže i malá změna prostředí, krmení, zařízení expozice apod. může vyvolat negativní reakci. Nezbytná je také různorodá a kvalitní potrava – ovoce, zrniny, různé druhy ořechů (i tropických), bobule, květy, okus...

Ara hyacintový

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum