int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistZOO Ústí nad Labem - Koalice proti palmovému oleji

Zoo Ústí nad Labem se stala členem Koalice proti palmovému oleji

27. března 2015 - Zoo Ústí nad Labem se snaží seznamovat veřejnost s problematikou používání palmového oleje již řadu let. Největšími pěstiteli, kteří vyrábějí téměř 90% světové produkce, jsou Malajsie a Indonésie. Právě v Indonésii podporuje zoo od roku 2007 ochranářský projekt Pesisir Balikpapan a její vědecký pracovník Stanislav Lhota pobývá vždy několik měsíců na Borneu, odkud posílá pravidelné zprávy o tom, co se v oblasti Balikpapanského zálivu děje. Tyto novinky se objevují na webových stránkách zoo v sekci Ochranářské projekty (http://www.zoousti.cz/ochranarske-projekty/bornejsky-denik), takže si každý může informace z terénu přečíst. „V posledních letech nastal obrovský boom plantáží palmy olejné, které se zakládají na místě vykáceného tropického pralesa. Tím samozřejmě trpí nejen příroda a zvířata, ale i domorodí obyvatelé, kteří přicházejí o možnost tradičního způsobu života,“ řekl Mgr. Lhota.

Plantáže palmy olejné. Foto Michal Gálik.

V té době (2011/2013) probíhala kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) zaměřená na ochranu Jihovýchodní Asie, takže zoo připravila řadu aktivit jak pro návštěvníky zoo, tak pro žáky všech typů škol (MŠ, ZŠ a SŠ). Některé z nich jsou nadčasové, takže ještě dnes stojí před pavilonem orangutanů informační panel, milovníci geocachingu mohou v zoo najít palmoolejnou „kešku“, zoo využívá ke vzdělávacím účelům natočený dokument Zelená poušť, nájemci restaurací přešli po dohodě na používání jiného typu oleje při smažení... Zoo spolupracuje s dalšími organizacemi, které se aktivně snaží s tímto problémem seznamovat veřejnost a které se sdružily do Koalice proti palmovému oleji (www.stoppalmovemuoleji.cz). Po nástupu nového ředitele Jiřího Bálka se ústecká zoo stala jejím oficiálním členem jako vůbec první zoologická zahrada v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

Stavba překladiště palmového oleje na místě cenných mangrovových porostů.

Lze bez nadsázky říci, že problematika palmového oleje se dotýká nás všech, protože v obchodech najdeme přes 50% výrobků, které palmový olej obsahují. Jsou to sušenky, zmrzlina, chipsy, margaríny, bujóny, polévky, hranolky..., ale i kosmetika, drogerie, krmení pro zvířata a řada dalších. Jejich nákupem každý z nás přispívá k devastaci přírody na místě vzdáleném téměř 10.000 km!!! Na místě tropických pralesů vznikají monokultury palmy olejné, takže mizí přirozené prostředí vzácných druhů zvířat, jako jsou orangutani, tygři, nosorožci, ale i další méně známé druhy. Z toho důvodu klesají ve volné přírodě početní stavy zvířat, např. u orangutanů bornejských se uvádí roční úbytek 3.000 – 5.000 jedinců, přičemž řada z nich je zabita přímo pracovníky plantáží, protože z nedostatku potravy ničí mladé rostliny palmy olejné. Komu není osud zvířat lhostejný, měl by si proto začít při nákupu kontrolovat na etiketě, jaké výrobky kupuje. Od poloviny prosince 2014 je to mnohem jednodušší, protože díky nařízení EU byl nahrazen nic neříkající název „rostlinný olej“ a označování konkrétního druhu tuku či oleje je povinné.

Medvěd malajský

Orangutan bornejský

Tygr malajský

Zoologická zahrada Ústí nad Labem chová řadu zvířat, kterých se tato problematika týká. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří Ňuňákovi J, rodinka orangutanů bornejských, dále medvědi malajští, giboni, zoborožci, tygr malajský a mnoho dalších. Svým chováním můžeme ovlivnit budoucnost jejich příbuzných, kteří dosud v přírodě žijí.

Zdroj: ZOO Ústí nad Labem

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum