int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistMláďata Emu hnědého v hodonínské zoo

Hodonín (9. března 2015) Emu hnědého v hodonínské zoo znají její návštěvníci téměř po celou dobu její osmatřicetileté historie. Před osmadvaceti  a více lety a mívali i to štěstí, že vídali také roztomilá pruhovaná černobílá kuřata, s jejichž odchovy měli tehdejší chovatelé velké zkušenosti.  Od roku 1987 však zoo držela jen solitérního samce, a o mláďata tak byla po celých dlouhých osmadvacet let nouze. Situace se změnila, když loni v únoru ze Zoo Košice přicestovala tehdy dvouletá samice.

„Překvapilo nás, jak si pár padl do oka a jak rychle se zharmonizoval. Už za jedenáct měsíců po příchodu samice, tedy začátkem letošního ledna, přinesl chovatel zvířat v takzvaném malém kruhu Boris Skenderov její první vejce,“ řekl zoolog Jiří Ingr, podle nějž se postupně nashromáždilo vajec dvanáct. Samec, jak je u tohoto ptačího druhu obvyklé, však na nich neseděl.

Ilustrační foto - Emu hnědý. Autor: J. Folmer - Wikimedia.

V  té době totiž silně mrzlo, a byla tak obava, že by to vajíčka nepřežila. Přemrzla by. Proto chovatelé rozhodli o umělém odchovu. Nakladená vajíčka zelenomodré barvy vážící až devět set gramů průběžně odebírali a ukládali do líhně. Odchovy, které pak následovaly, byly poměrně úspěšné. Pouze jedno mládě těsně před svým vyklubáním uhynulo, jedno vejce pak nebylo oplozené. Dále se od konce února každé tři dny vyklubalo jedno zdravé kuře. V současné době jich v odchovně umístěné v zázemí zoo, kam z líhně mláďata putovala, típá už pět.  Z další pětice vajec ale malí pštrosi  vykouknou patrně jen dva. „Zdá se, že ze tří vajíček rovněž nic nebude. Jinak by už mláďata byla venku. Takže buď jde opět o neoplozená vece, nebo jsou v nich mláďata mrtvá,“ soudí chovatelka ptactva Jana Vargová, podle níž by ze snůšky čítající původně dvanáct vajec nakonec mělo vzejít sedm kuřátek.

Ta ale své rodiče nepoznají. Budou tvořit samostatnou expozici. Samice se samcem totiž vůbec netuší, že nějaká mláďata mají, a proto by je nepřijali. Ani tak ale sedma těchto opeřenců v zoo nezůstane. Kvůli nežádoucí příbuznosti je hodonínská zoo nabídne jiným zahradám, případně některému ze soukromých chovatelů.

Návštěvníci, kteří  do zoo zavítají o nadcházející sezoně, však o ně nepřijdou. Než se mláďata rozptýlí do jiných zařízení, uvidí je v samostatné expozici. „Bude to hezkápodívaná. Věříme, že bude příznivé počasí a mladé budeme moct s dubnovým zahájením sezony lidem ukázat,“ slibuje Jiří Ingr.

Emu hnědý je druhý největší nelétavý pták na světě. V Hodonínské zoo je pak jedním ze tří pštrosů, kteří jsou tam chováni. V takzvaném velkém kruhu je k vidění vůbec největší běžec, africký pštros dvouprstý, v malém kruhu je vedle australských emuů ještě jihoamerický nandu pampový.

Emu je skromné zvíře, kterému stačí výběh a nevytápěná ubikace. Tento všežravec se v zajetí spokojí s dávkou šrotu a míchanicí sestávající z mrkve, tvarohu, vitaminů a minerálů. V přírodě se dožívá deseti, v zajetí až pětatřiceti let.  Chován je pro maso, kůži a olej. Jeho dlouhé končetiny mu umožňují urazit dlouhé vzdálenosti v tempu sedmi kilometrů za hodinu. Cítí-li nebezpečí, přidá na rychlosti, jež dosahuje až osmačtyřiceti kilometrů.

Zdroj: ZOO Hodonín

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum