Novinky

Nové články ZOO

15.5.2015

Nové články v rubrice ZOO.

« Novější | Starší »

TOPlistČad

Čadská republika

Hlavní město: N'Djamena

Rozloha: 1 284 000 km² (20. na světě)

Počet obyvatel: 10 329 208 (80. na světě)

Jazyk: arabština (úřední), francouzština(úřední)

Vznik: 11. srpna 1960 (vyhlášení nezávislosti)

Měna: CFA frank (XAF)

Čadské jezero

Čadské jezero resp. jezero Čad (arabsky بحيرة تشاد الكبرى‎‎, anglicky Lake Chad, francouzsky Lac Tchad) je velké mělké bezodtokéjezero mezi státy Nigérie, Niger, Čad a Kamerun v severní části střední Afriky. Je neobyčejně ekonomicky důležité, protože představuje hlavní zdroj vody a obživy pro 20 miliónů lidí 4 států na jeho březích. Rozloha jezera se mění v důsledku dlouhodobého kolísání hladiny a pohybuje se kolem 1350 km². Maximální hloubka pak kolísá mezi 2 a 11 m. Jezero leží v nadmořské výšce 240 m.

Vysychání jezera 1973-2001. Autor: NASA.

Pobřeží

Pobřeží je nízké, převážně bažinaté. Na severu je obklopeno písečnými dunami. Odkrytá vodní prostranství na severozápadě, jihu a jihovýchodě jsou rozdělena mělčinami (starými zatopenými dunami), které jsou porostlé rákosem a šáchorem.

Vodní režim

Kvůli jeho mělkosti je velikost jeho plochy velmi citlivá na jakékoliv kolísání hladiny. Do jezera ústí řeky Šari (z jihu), Komaduru-Jobe(ze západu) a několik menších mělkých. Řeká Šari je největší zdroj vody, protože tvoří přes 90% přítoku. Průměrná roční odchylka úrovně hladiny je 1 m. Nejvyšší úroveň je v prosinci a lednu (když je nejvyšší stav na řece Šari) a nejnižší v červenci. Ve výjimečných případech při mimořádně vysokém stavu vody odtéká voda z jezera na severovýchod (suchým ramenem Bahr-el-Gazal).

Změna velikosti jezera. Autor: Andreas 06.

Vlastnosti vody

Poblíž ústí řek je voda sladká a ve zbývající pouze mírně slaná. Nízká mineralizace je vysvětlována neustálou výměnou vody v jezeře díky podzemnímu průsaku vody do proláklin Soro a Bodele.

Fauna a flóra

V jezeře žijí hroši a krokodýlové. Velmi bohatě jsou zastoupeni vodní a bažinatí ptáci. Je zde rozvinuté rybářství. Roční výlov činí přibližně 100 000 t.

Lodní doprava

Na jezeře je rozvinutá místní vodní doprava mezi ústími řek Šari a Komaduru-Jobe.

Fotografii pořídilo Apollo 7 v říjnu 1968. Autor: NASA.

Historie

Současné jezero je pozůstatkem starého vnitrozemského moře. Nejedenkrát se zvětšilo (před 5 až 6 tisíci lety až na 400 000 km²), což je srovnatelné s Kaspickým mořem) a poté znovu zmenšilo. Vzhledem ke klimatickým změnám a neustále rostoucí spotřebě vody z jezera i jeho přítoků jezero v současné době rychle vysychá (z více než 26 000 km² v roce1960 se zmenšilo na současných méně než 1 500 km². Na druhé straně, jezero bylo vždy pověstné svou nestálou hladinou (zcela či téměř zcela vyschlo v letních obdobích let 1908a 1984), takže existuje určitá naděje, že se situace postupem času zase zlepší, byť nadměrnost současné spotřeby vody je evidentní.

Zdroj: Wikipedie.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum