TOPlistNiagarské vodopády

8. srpna 2023

ZAJÍMAVOSTI: Niagarské vodopády

Znáte tyto zajímavosti o Niagarských vodopádech?

FOTO: Výhled na Niagarské vodopády z věže Skylon Tower - Podkova, autor Robert F. Tobler

Na místním hřbitově je pohřben česko-kanadský kaskadér Karel Souček, který 2. července 1984 úspěšně proplul vodopády v sudu. Pokus podobný kaskadérský kousek zopakovat o rok později v Houstonu v Texasu jej však stál život – sud se uvolnil předčasně a při nekontrolovaném pádu narazil na okraj nádrže.

Slavný francouzský provazochodec a akrobat Blondin (rodným jménem Jean François Gravelet) v roce 1859 jako první překonal Niagaru po laně, asi v místech dnešního Rainbow Bridge, tedy ne přímo nad vodopády. Lano bylo přibližně 340 m dlouhé a viselo 50 m nad vodní hladinou. Svůj kousek několikrát zopakoval a obměnil – řeku mimo jiné přešel se zavázanýma očima nebo se svým manažerem na zádech.

Od roku 1896 je přecházení vodopádů po laně ilegální. Výjimka byla udělena americkému provazochodci Nikovi Wallendovi, jenž se v červnu 2012 stal prvním člověkem, který kdy přešel po laně přímo nad vodopády – Wallenda úspěšně překonal 550 m dlouhou vzdálenost na laně visícím 60 m nad hranou Podkovy.

FOTO: Výhled na Niagarské vodopády z věže Skylon Tower - Americký vodopád, autor Robert F. Tobler

O první úspěšné překonání vodopádů v sudu se 24. října 1901 zasloužila 63letá učitelka z Michiganu Annie Edson Taylorová. Až na lehce krvácející ránu u ucha se jí při pádu nic nestalo. Když ze sudu vylezla, řekla: „Tohle už by nikdy nikdo neměl zkoušet.“ Ještě o pět dní dřív než Taylorová vodopády překonala kočka jménem Iagara, kterou Taylorová poslala dolů ve svém sudu, aby vyzkoušela jeho pevnost. Navzdory fámám, které tehdy kolovaly, Iagara přežila nezraněna a později dokonce pózovala s Taylorovou na fotografiích. Od tohoto historického prvního proplutí vodopádů v sudu se o podobný čin pokusilo čtrnáct lidí, a to s pomocí nejrůznějších zařízení. Některým se nestalo nic, jiní se utopili nebo se vážně zranili. Přeživší takových kaskadérských kousků čeká obvinění a vysoká pokuta, neboť na obou stranách hranice jsou podobné pokusy překonat vodopády ilegální.

Iagara není jediné zvíře, které úspěšně překonalo vodopády. V červenci 1930 se o proplutí Podkovou v sudu pokusil George Stathakis, přičemž si s sebou vzal svou 150 let starou želvu. Přestože Stathakis pád bez problémů přežil, později se udusil, protože téměř tunu vážící sud zůstal zachycený za vodopádem a následujících více než dvacet hodin jej nebylo možné vyprostit. Stathakisově želvě jménem Sonny se nic nestalo.

V červenci 1960 pád do Podkovy jako zázrakem přežil 7letý Roger Woodward, který měl na sobě jen záchrannou vestu. Jeho 17letá sestra Deanne vodopádu jen těsně unikla - dva turisté ji vytáhli z vody pouhých 6 m od jeho hrany.

FOTO: Výhled na Niagarské vodopády z věže Skylon Tower, vlevo Americký vodopád, vpravo Podkova, autor Robert F. Tobler

V srpnu 1985 se 22letý Steve Trotter, začínající kaskadér z Rhode Islandu, stal nejmladším člověkem, který vodopády překonal v sudu. O deset let později byl Trotter znovu úspěšný a stal se druhou osobou, která proplutí vodopády přežila dvakrát.

V září 1989 došlo k prvnímu překonání vodopádů ve dvoumístném sudu Peterem DeBernardim a Jefferym Jamesem Petkovichem.

V říjnu 2003 se Kirk Jones z Michiganu stal prvním známým člověkem, jenž přežil pád do Podkovy bez vesty či jakéhokoli nadnášecího náčiní. Stále se neví, zda měl Jones v úmyslu spáchat sebevraždu. Z 52 m dlouhého pádu vyvázl jen s otlučenými žebry, odřeninami a pohmožděninami. Podobný pád později přežili ještě další dva muži.

Přímo u vodopádů se natáčel film Niagara s Marilyn Monroe, známé jsou scény na dřevěných schodech, natáčení dole u Niagary pod Americkým vodopádem a scény z Bell Tower, která se nachází u prvního mostu pod vodopády na kanadské straně.

Během extrémních mrazů v lednu 2014 velká část vodopádů zamrzla. V roce 2015 vylezl po zamrzlém okraji vodopádu horolezec Will Gadd.

Kuriózní nehoda se stala jednomu turistovi na atrakci Cave of the Winds – trefil jej losos, který nečekaně vyletěl z vody. Naštěstí se vše obešlo bez zranění a turista si mohl chycenou trofej vzít domů na památku.

Zdroj: Wikipedie.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum