Novinky

Nové články ZOO

15.5.2015

Nové články v rubrice ZOO.

« Novější | Starší »

TOPlistMuž v ledu - Ötzi

Ötzi je jméno, kterým je nazývána přirozená mumie člověka z doby přibližně 3300 let př. n. l. (doba měděná), která byla nalezena 19. září 1991 na ledovci v Ötztalských Alpách, podle kterých je pojmenován, poblíž rakousko-italských hranic ve výšce 3210 metrů nad mořem. Pravěký člověk zemřel na následky zranění, když jej někdo střelil šípem do zad. Kromě tohoto zranění měl Ötzi podlitiny a řezné rány na dlaních, zápěstí a hrudi. Shodou okolností vydrželo neporušené tělo v ledu až do dnešní doby, kdy se výrazněji otepluje klima. Nález vzbudil obrovskou senzaci, neboť tělo bylo tak dobře zachováno, že se původně nálezci domnívali, že se jedná o ostatky člověka, který zahynul v horách před pouhými několika desítkami let.

Replika Ötziho mumie. Autor: 120.

Ötzi byl přibližně 160 cm vysoký a jeho věk se odhaduje na 35 až 40 let. Spolu s mumií byly nalezeny i zbytky jeho oděvu, bot a výbavy. Ta sestávala z měděné sekery s tisovým topůrkem,pazourkového nože s jasanovou rukojetí, toulce se šípy s pazourkovými hroty a nedodělaného luku. Zajímavý byl také nález kousku pyritu a zápalné hubky v jeho opasku.

Muž v ledu

Dvojice německých turistů, Helmut a Erika Simonovi, se 19. září 1991 vracela z dlouhé alpské túry poblíž rakousko-italské hranice. Když scházeli z hory, všimli si, že z ledu vyčnívá hlava s rameny. Napadlo je, že narazili na tělo pohřešovaného horolezce, zachyceného lavinou, která nedávno spadla. Ve skutečnosti objevili něco daleko pozoruhodnějšího – tělo pravěkého muže.

Hned bylo podniknuto několik pokusů o vyproštění těla z ledového hrobu. Jenže jak se je záchranáři snažili horolezeckým špičákem a lyžařskými hůlkami vyzvednout, prorazili mu bedra, poničili zbytky oděvu a zlomili lovecký luk. Byli stejně jako Simonovi přesvědčeni, že vyprošťují oběť laviny. Nikdo neměl ani potuchy, jak se mýlí. Došlo ještě k dalším chybám, než bylo tělo konečně převezeno na innsbruckou univerzitu. Teprve tam si vědci uvědomili, o jak důležitý nález se jedná, a aby předešli dalšímu rozkladu, okamžitě je uložili do mrazicího boxu. Muž dostal přezdívku Ötzi, podle údolí Ötz, v jehož blízkosti byl nalezen. Během několika měsíců se stal slavným: Ötziho podoba se objevila na košilích a pohlednicích a dokonce o něm vznikla písnička.

Ötziho pomník. Autor: Kogo.

Jen na dvacet minut vědci vyndali Ötziho tělo z mrazicího boxu, aby ho vyšetřili. To, co zjistili, bylo nad jejich očekávání. Po celých pět tisíc let leželo v kamenné jámě vyplněné sněhem, stranou od hlavního ledovce. To vysvětluje jeho dobrý stav.

Jihotyrolské archeologické muzeum

Je v Bolzanu a poskytlo tomuto hostu z minulosti přístřeší v prvním patře. Mumie z ledovce zvaná Ötzi i s vybavením, které bylo nalezeno, je svědectvím dávné minulosti Jižního Tyrolska. Výstavní plocha muzea činí cca. 1 200 m² ve čtyřech patrech.

Genetické analýzy

V roce 2008 byla zveřejněna analýza mitochondriální DNA tohoto pravěkého muže. Materiál byl získán ze 70 miligramového vzorku střevní tkáně mrtvého těla. Podle prvních výsledků se jedná o příslušníka genetické linie, která již zcela vymřela nebo je v posledních 5000 let extrémně vzácná.

Rekonstrukce oblečení muže z ledovce. Autor: Sandstein.

Ohlasy v krásné literatuře

Na základě tehdejších informací o nálezu Ötziho napsal roku 1992 rakouský spisovatel Erich Ballinger dobrodružný román pro mládež Muž z ledovce.

Filmy

  • Ötzi: Archeologický detektivní příběh (2011)
  • Smrt muže z ledovce (2008)
  • Vražda muža z ledovce (2005)
  • Objevování pravdy: Ledový muž přichází (2005)
  • Pravěký muž z údolí Ötz (1999) Tento film byl natočen ještě předtím, než došlo k objevu hrotu šípu v Ötziho těle. Interpretace jeho smrti je tudíž zastaralá.

Replika Ötziho měděné sekery. Autor: Bullenwächter.

Literatura

SPINDLER, Konrad. Muž z ledovce. Praha: Mladá fronta, 1998. 301 s. ISBN 80-204-0704-9.

Zdroj: Wikipedie.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum