int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistYetti

Yetti je označení neznámého druhu dvounohého hominida, který se údajně vyskytuje v pohoří Himalájí. Jeho existence nikdy nebyla spolehlivě prokázána nebo zdokumentována. Yetti je údajně až 2,5 metru vysoký chlupatý tvor podobný lidoopovi nebo pravěkémučlověku.

Označení

Samotné jméno tohoto tvora může být příčinou nejasností. Slovo yetti (které první objevitelé přinesli do Evropy a jímž je legendární lidoop obvykle označován) je totiž v jazyce šerpů obecný pojem pro "divoké horské zvíře" - a proto mnozí uvádějí, že "yettiho" mnohokrát pozorovali. Obvykle tak označují medvěda tibetského (kterému říkají dzuteh), takže pouze některá svědectví se skutečně týkají himalájského lidoopa. Pro něj mají šerpové jménomiteh, menší jedince nazývají thelma (teoreticky je tedy možné, že by se jednalo dokonce o dva různé druhy živočichů).


Umělecká představa yettiho (autor - Philippe Semeria)

Teorie o původu

Většina odborníků existenci tohoto tvora zpochybňuje, protože dosud nebyl podán vědecký důkaz (jímž by bylo např. odchycení živého jedince nebo odebrání vzorku tkáně). Pokud existenci yettiho připustíme, mohlo by se jednat například o Gigantopitheca. Jde o velkého lidoopa, jehož kosterní pozůstatky (především části čelistí) byly nalezeny v Číně a který vyhynul asi před 100.000 lety. Jinou možností je, že je to zástupce druhu Homo erectus neboli Pithecantropus erectus, který se v evolučním postupu oddělil od linie následnéhoHomo sapiens. Ten se vyskytoval v Africe, Asii i Evropě, avšak jeho popis se yettimu příliš nepodobá. Konečně je také možné, že jde o dosud zcela neznámý druh živočicha.

Podobní tvorové

Zprávy o podobných tvorech s různými jmény pocházejí z mnoha končin světa, především z odlehlých, nepřístupných míst. Např. na území Severní Ameriky je podobný tvor známý jako bigfoot, přičemž jeho popis se od yettiho v určitých vlastnostech liší. Jeho velikost se odhaduje od 180 cm po 250 cm, barva srsti od šedé přes černou až po červenou. Podobný tvor se údajně vyskytuje také v Austrálii (yowie), ve střední Číně (jeren) nebo na Kavkaze (kaptar).

Pozorování

Jeho existence je založena především na vyprávění obyvatel z okolí himálajského pohoří, kde se zprávy o tomto tvoru vyprávějí již po mnoho generací. Pro evropskou civilizaci ho objevil v roce 1899 anglický důstojník Laurence Waddell, když na jednom himálajském sedle objevil ve sněhu obrovský otisk bosého chlupatého chodidla. První fotografie yettiho stop pořídil v roce 1937 Frank Smythe, který na důkaz nadměrné velikosti k otisku přiložil horolezecký cepín. Většina odborníků se domnívá, že se jedná o poškozené či deformované otisky jiných zvířat, nicméně jiní odborníci tvrdí, že se může jednat o tvora, který prozatím není odborně popsán, ale jehož existence je možná. První sádrové odlitky stop udělali v roce 1972 američtí horolezci Jeffrey McNeely a Edward Cronin.

Zdroj Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum