int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistTvář na Marsu

Cydonia Mensae je název jedné z pojmenovaných oblastí na planetě Mars. Leží na sever od rovníku v přechodné zóně mezi jižními vysočiny (polokouli s vyšší topografií, silně posetou krátery) a severními nížinami (relativně plochou oblastí nížin na severu) v oblasti Acidalia Planitia. Cydonia je pokryta četnými vrcholy av dávné minulosti mohla touto oblastí procházet pobřežní zóna, pokud severní nížiny v minulosti vyplňoval oceán. Nachází se zde i velice známá "Tvář na Marsu", skalní útvar na nekvalitních fotografiích vzdáleně připomínající lidskou tvář.

Pohled na část oblasti s tváří. Autor: NASA.

Tvář na Marsu

Jeden z cydoníjskych vrcholků, situovaný 40 ° 45'severní šířky a 9 ° 26'západní délky, na fotografii vytvořené Vikingům 1 25. Červenec a 1976 vzdáleně připomíná lidskou tvář. Tato fotografie byla dlouho zdrojem kontroverzních a konspiračních teorií týkajících se možných známek inteligentního života na Marsu. K Marsu se skoro 20 let nedostala úspěšně žádná sonda a tak až od roku 1998 jsou dělány novější snímky s lepším rozlišením prostřednictvím sond Mars Global Surveyor, Mars Odyssey, Mars Express a Mars Reconnaissance Orbiter, které oblast důkladně mapují. Nové snímky potvrdily domněnky geolog ů, že v případě "Tváře na Marsu" jde pouze o erudovaný skalní masiv.

Srovnání snímku ze sondy Viking s moderním snímkem ze sondy Mars Global Surveyor. Autor: NASA.

Někteří lidé, jako například Richard C. Hoagland, stále věří, že jde o důkaz dlouho ztracené marťanské civilizace, spolu s jinými místními útvary. V oblasti Cydonia se totiž kromě "Tváře" nacházejí skály podobné pyramidám zda připomínající lidskou lebku. Richard C. Hoagland také věří, že se mu podařilo objevit pozůstatky města pohřbeného pod ledem v Cydonii.

Tvář na Marsu, jak ji zachytila sonda MGS v roce 2001. Autor: NASA.

Zajímavost

Ve počítačové hře UFO: Enemy Unknown z roku 1993 byla oblast Cydonia Mensae vybrána jako základna cizáků (ufonů). Cílem hry je sestrojit na Zemi vesmírné plavidlo schopné cesty k Cydonii, dopravit tam lidskou posádku, dostat se do tamní základny a zneškodnit ústřední mozek řídící cizácké operace na Zemi.

Oblast se objevuje také v názvu písně kapely Muse Knights of Cydonia.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum