int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistKamenné koule v Kostarice

Kamenné koule v Kostarice je souhrnný název více jak 500 koulí nacházejících se především na jihu Kostariky (provincie Guanacaste) v aluviálním údolí Diquís a na ostrově Isla del Caño. Jejich jedinečnost v celosvětovém měřítku spočívá v jejich počtu, velikosti i dokonalému tvaru. Význam a způsob vzniku koulí zůstávají do současnosti nezodpověděnou otázkou.

Kamenné koule.

Díky vrstvě sedimentu, ve kterém byly koule nalezeny, byly ušetřeny poškození, krádeži či rabování, které postihly většinu kostarických archeologických nalezišť. Mnoho z koulí se nachází v soukromých sbírkách a muzeích po celém světě. Rozměry jednotlivých koulí se pohybují od 10 cm až k 2,57 m a váhou až 16 tun. Většina je tvořena z granodioritu, gabra; některé pak z vápence. K novodobému nalezení kamenných koulí došlo v 30. letech 20. století, kdy ovocnářská firma United Fruit Company zakládala plantáže banánovníku na jihu Kostariky.

Kamenné koule v prostorách Kostarického národního muzea. Autor: Rodtico21.

V roce 2014 byly lokality s nalezišti kamenných koulí zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o čtyři naleziště o souhrnné rozloze 25 ha. Archeologická naleziště jsou považována za unikátní příklad sociálního, ekonomického a politického systému lidské společnosti, která zde žila v období cca 500 až 1500 našeho letopočtu (tzv. předkolumbovské období). Sestávají z uměle vytvořených násypů, zpevněných ploch, pohřebišť a především výše zmíněných kamenných koulí.

Zdroj: Wikipedie.

Koule v Parque de las Esferas. Autor: Axxis10.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum