int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistBludný Holanďan

Bludný Holanďan je všeobecně známá legenda o námořníkovi, který podepsal smlouvu s ďáblem. Zmínky o něm lze nalézt již ve 14. století v lidových pověstech (hlavně severských). V mnohých případech se příběh opírá o svědectví posádek, které viděly v mlze jakousi opuštěnou loď.

Příběh

Různé verze pověstí se značně liší, ale většinou námořník své části dohody nedostojí a je potrestán tak, že musí trávit svůj čas stále na moři a jen jednou za deset let smí vyjít na souš. Proto si vybíjí vztek ničením všech lodí a jejich posádek. Podle jiných verzí si ďábel vzal jeho duši, ale nikoliv tělo, a tak teď bloudí po mořích a hledá jej tak, že obírá o duše jiné lidi. Často dokáže plout pod hladinou a stává se tak pro lidské oko neviditelným.

Bludný Holanďan, obraz od malíře jménem Albert Pinkham Ryder.

Podle jiné chtěl tento námořník plout do jakési neznámé země a se žádostí o pomoc se obrátil na temné síly podsvětí. Za to byl naopak bohem či anděly ztrestán tak, že se celá posádka proměnila v duchy a nyní bloudí po světě, dokud jí nebude odpuštěno.

Bludný Holanďan v kultuře

Prvním spisovatelem, který na Bludného Holanďana zaměřil více pozornosti, byl Frederick Marryat. Stalo se tak roku 1839 s knihou The Phantom Ship, překládáno jako Příšerná loď.

Nejznámějším uměleckým zpracováním je opera Richarda Wagnera Bludný Holanďan (Der Fliegende Holländer), která měla premiéru 1843.

Také filmy Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže a Piráti z Karibiku: Na konci světa byly touto pověstí ovlivněny.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum