Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistZeměpisné rekordy

Zeměpisné rekordy planety Země. Zdroj: Wikipedie.

 

Nejdelší řeka:

Amazonka pramení v Peru a stéká ze svahů And do peruánské části Amazonské nížiny. Její tok dále tvoří relativně krátkou hranici mezi Peru a Kolumbií a nakonec pokračuje do Brazílie (Amazonas, Pará, Amapá), kde napříč jejím územím teče ve směru západ-východ do Atlantiku. Je nejvodnatější,nejdelší a má největší povodí ze všech řek na Zemi. Udávaná velikost povodí se pohybuje v různých zdrojích od 6 915 000 do 7 180 000 km². To zabírá 40% světadílu, přičemž podstatná část jejího toku protéká Amazonským deštným pralesem.

Břeh řeky Amazonka. Autor: Chico75.

Nejhlubší místo:

Mariánský příkop je asi 2550 km dlouhé a průměrně 69 km široké podmořské údolí tektonického původu, které se nachází východně od Mariánských ostrovů, poblíž ostrova Guam. Jeho součástí je i vůči hladině moře nejhlubší místo zemského povrchu, hloubka podle posledního měření činí 10 994 m (dříve uváděno 10 911 m až 11 034 m) pod hladinou severního Tichého oceánu. Jedná se o nejhlubší známý podmořský příkop. Nejblíže ke středu Země je ale Polární hlubokomořská planina v Severním ledovém oceánu.

Mariánský příkop na mapě Tichého oceánu. 

Nejvyšší hora:

Mount Everest (tibetsky ཇོ་མོ་གླང་མDžomolangma; nepálsky सगरमाथा, Sagarmátha), má nadmořskou výšku 8848 m n. m.. Mount Everest vznikl spolu se zbytkem Himalájí kolizí indické a euroasijské kontinentální desky. Hora je pojmenována po britském geodetovi George Everestovi.

Severní stěna Mount Everestu, pohled z Tibetu. Autor: Luca Galuzzi (Lucag).

Největší jezero:

Kaspické jezero leží na území států - Ázerbájdžán, Rusko, Kazachstán, Turkmenistán, Írán. Rozloha je 376 000 km². Ze severu na jih je 1 200 km dlouhé a průměrně 320 km široké, průměrná hloubka je 184 m a dosahuje maximální hloubky 1 025 m. Objem vody je 78 000 km³. Rozloha povodí je 3 500 000 km². Jeho hladina leží 28,5 m pod úrovní světového oceánu. Voda v jezeře je slaná.

Kaspické moře z oběžné dráhy.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum