Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistRostlinné rekordy - stromy

Rostlinné rekordy planety Země. Zdroj: Wikipedie.

 

Nejmohutnější strom:

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum), zvaný též mamutí strom. Věk 2000 - 3000 let. Výška okolo 100 m. Sekvojovci obrovskému patří prvenství jako nejmohutnějšímu živému organismu na naší planetě. Uvedený primát náleží exempláři s názvem Generál Sherman, který se nachází v rezervaci Sequoia National Park v Kalifornii(USA), je vysoký 83,8 m a obvod jeho kmene měří 31,3 m. Tento gigant, obsahující dnes podle odhadu kolem 1400 m³ dřeva, vyklíčil před několika tisíci lety ze semene velkého jako špendlíková hlavička a dnes váží kolem 2145 tun.

Sekvoj "General Sherman". Autor: Jim Bahn.

Nejstarší strom:

Borovice osinatá (Pinus aristata) je jehličnatý strom pocházející ze Severní Ameriky (státy Colorado, New Mexico, Arizona,California, Nevada, Utah) a její poddruh longaeva patří mezi nejstarší žijící organismy na Zemi. Menší strom, 5-13 (18) m vysoký, často spíše keřovitý, s kmenem až 120 cm v průměru, často pokrouceným. V roce 1945 byly nalezeny borovice z příbuzenstva borovice osinaté také ve White Mts. V Arizoně. Tamní exempláře druhu Pinus longaeva měřily na výšku sotva 4 -9m, ale jejich kmeny měly průměr 120cm. U tří z nich byl zjištěn neuvěřitelný věk - 4700 let. Jsou to tedy nejstarší žijící stromy na Zemi.

Borovice Osinatá. Autor: MPF.

Nejvyšší strom:

Sekvoj vždyzelená (Sequoia sempervirens D. Don) je stálezelený jehličnatý strom s úzce kuželovitou korunou dosahující výšky až 116 m a stáří až 2200 let. Je to jediný recentní druh z rodu sekvoj (Sequoia). Výška některých stromů poražených v 19. století byla odhadnuta na 144 m. Nejvyšším žijícím stromem na světě je právě sekvoj vždyzelená s výškou 115,5 m a jménem Hyperion.

Sekvoj vždyzelená. Autor: Brian Gratwicke.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum