TOPlist



Odpovědnost za vady u použitého zboží

Prodávající nese odpovědnost i za vady použitého zboží

23. duben 2015 - Patříte k pravidelným, nebo jen občasným zákazníkům bazarů a nakupujete zboží „z druhé ruky“? Pak byste měli vědět, za jakých podmínek nese prodávající odpovědnost i za vady použitého zboží a že také na tento prodej se vztahují povinnosti stanovené zákonem o ochraně spotřebitele a občanským zákoníkem. Ne všichni prodávající však tyto povinnosti plní, což prokázala kontrola na základě podnětu spotřebitele u prodejce, který prodává nové i použité zboží dovezené z Německa. Při kontrolním nákupu nebyl inspektorům na vyžádání řádně vydán doklad o koupi, a ani informace prodávajícího, že na zakoupené zboží se nevztahuje odpovědnost za vady, v pořádku nebyla. I prodej použitého zboží má svoje pravidla a kupující svá práva!

Jak nakupovat použité zboží? Spotřebitel má právo i při nákupu použitého zboží na informace o výrobci, dovozci, případně dodavateli, dále na název výrobku a údaje o velikosti, rozměru či další údaje potřebné dle jeho povahy k identifikaci, případně užití.

Stejně jako u nových výrobků musí prodávající u použitých věcí, u nichž je třeba při užívání zachovat zvláštní pravidla (zejména řídí-li se jejich užívání návodem), spotřebitele s těmito pravidly seznámit, a také ho upozornit na rizika nesprávného použití.

Použité zboží musí být zřetelně označeno cenou a na vyžádání je prodávající povinen vydat spotřebiteli řádně vyplněný doklad o koupi, který slouží v případě uplatnění odpovědnosti za vady jako důkaz, jaký výrobek, od koho, kdy, za kolik a v jakém stavu byl zakoupen.

O rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění má prodávající povinnost i u použitého zboží spotřebitele řádně informovat. Rozsah odpovědnosti prodávajícího stanoví občanský zákoník (§§ 2165-2174 zák. č. 89/2012) u spotřebního zboží obecně na 24 měsíců. Při koupi použitého spotřebního zboží lze zkrátit tuto lhůtu na polovinu. Zkrácenou dobu trvání odpovědnosti za vady je však třeba vyznačit v dokladu o koupi, stejně jako případné vady nebo nedostatky, s nimiž byl kupující předem seznámen.

Při prodeji použitých, případně upravovaných výrobků, výrobků s vadou nebo výrobků, jejichž užitné vlastnosti jsou omezeny, musí prodávající na tyto skutečnosti spotřebitele zřetelně upozornit a tyto výrobky prodávat odděleně od ostatních výrobků. Při koupi použité věci by měl spotřebitel také vědět, že pokud se na výrobku objeví vada, z níž je prodávající zavázán, nemá právo na výměnu věci, ale na slevu z ceny. Proto by měl zvažovat, zda použitá věc svými vlastnostmi a mírou opotřebení může sloužit předpokládanému účelu, a odpovědně se rozhodnout, jestli raději nekoupit věc novou.

Prodávající je také povinen na požádání spotřebitele výrobek překontrolovat nebo předvést, umožňuje-li to jeho povaha - například jedná-li se o počítač, telefon, televizi, fotoaparát či spotřebiče sortimentu elektro. Vybavení těchto výrobků návodem k použití a správné údržbě v českém jazyce je i v případě koupě v bazaru povinností.

A na závěr jedna rada: Pokud prodávající není ochoten výše uvedené povinností splnit, určitě není výhodné použitý výrobek kupovat. Je možné však na obchodníka s použitým zbožím, není-li ochoten poskytnout informace o prodávaném zboží a o rozsahu odpovědnosti za vady, upozornit místně příslušný inspektorát České obchodní inspekce.

Zdroj: Česká obchodní inspekce

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum