Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistČokoláda nebo kakaová pochoutka? V čem je rozdíl?

dTest: Čokoláda nebo kakaová pochoutka? V čem je rozdíl?

27. března 2015 - Velikonoční pomlázku bez čokoládových zajíčků či vajíček si nejspíš dokáže představit jen málokdo. Není však všechno zlato, co se třpytí a pod krásně vyhlížejícím obalem nemusíte vždy narazit na opravdovou čokoládu. Vyplatí se dobře číst etikety.

Dva velikonoční zajíčci stejné velikosti, oba zabalení v pestrobarevném staniolovém obalu a navíc od stejného výrobce, společnosti Cosmo Sp. z o.o. z Polska. Jeden prodávaný v Lidlu za 12,90 Kč, druhý v Coopu za 9,50 Kč. Není však jedno, po kterém sáhnete. „V prvním případě si kupujete čokoládu, ve druhém cukrovinku označenou jako kakaová pochoutka. Důvodem je, že název čokoláda nést nesmí – neobsahuje totiž předepsané množství kakaa, které dělá čokoládu čokoládou,“ říká Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

Na trhu najdeme různé druhyčokolády, které definuje vyhláška.Ta udává minimální podílkakaové sušiny v mléčnéa hořké čokoládě, pro mléčnoua bílou (která kakao neobsahuje)pak diktuje takénejnižší přípustný obsahmléčné sušiny. Velikonoční figurkyjsou nejčastěji vyrobenyz čokolády mléčné, která jemezi spotřebiteli nejoblíbenější.Aby mohl výrobek nésttakový název, musí obsahovatnejméně 25 % celkovékakaové sušiny, 14 % mléčnésušiny a minimálně 3,5 %mléčného tuku. Pro mléčnoučokoládu vyšší jakosti, označovanoutaké jako „extra“,jsou pak stanoveny vyšší nároky – 30 % kakaa a 18 %mléka.

Takzvané čokoládovépochoutky se sice v našich obchodech objevuji jižméně, stále je ale možné na ně narazitv podobě velikonočníchfigurek určenýchzejména dětem. Pro ty bychomchtěli jen to nejlepší. Co se tedy skrývá ve složení výrobků, kterénemohou nést název čokoláda?„Na prvních místech seobjevují cukr, ztužený palmojádrovýnebo jiný tuk a sušenámléčná syrovátka. Ažpak zpravidla následujekakao, v případě našeho zajíčkajde o 4 %. Cena takovýchvýrobků sice může bytnižší, jejich kvalita tomu aleodpovídá,“ konstatuje Daniel Pavlis.

Pravá čokoládas vysokým podílem kakaapřitom obsahuje vyšší podíltheobrominu a kofeinu, cožjsou látky, které mohou mítpovzbuzující účinky. A určitěsi na ní víc pochutnáte. Je ovšem pravda, že takédo čokolády mohou dnes přijít i jinéa levnější rostlinné tuky nekakaovéhopůvodu. „Kroměkakaového másla může bytpřidáván i některý ze šestischválených druhů tuků tropickéhopůvodu. Pokud všakčokoláda takové tuky obsahuje,musí být na obalu uvedeno,že ‚vedle kakaovéhomásla obsahuje i rostlinnétuky‘. Jejich celkový obsahve výrobku nesmí být vyššínež 5 %,“ uvádí Daniel Pavlis.

Zdroj: dTest

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum