Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistDoktor Smrt

Jacob „Jack“ Kevorkian (26.5. 1928, Pontiac, Michigan, USA - 3.6. 2011, Royal Oak, Michigan) byl americký lékař, patolog a propagátor eutanazie. Byl známý též jako „doktor Smrt“.

Jack Kevorkian. Autor: Gevorg Gevorgyan.

Tvrdil, že asistoval minimálně u 130 eutanazií pacientů umírajících na smrtelné choroby. Je autorem pojednání „Dying is not a crime” („Umírání není zločin”). Propagoval uzákonění práva pacientů na asistovanou smrt z rukou lékaře. Pro své pacienty sestrojil přístroj na sebevraždu. Za svou činnost byl odmítán i oslavován. Byl několikrát obžalován z vraždy. Několikrát byl osvobozen. V posledním procesu byl však odsouzen. Ve vězení strávil 8 let. Propuštěn byl ze zdravotních důvodů pod podmínkou zdržení se provozování asistované sebevraždy a eutanazie.

Jack Kevorkian. Autor: Halebtsi.

Zdroj: Wikipedie.

Jack Kevorkian je jedna z vůbec nejkontroverznějších postav současných Spojených států. Poprvé spatřil světlo světa v roce 1928, později úspěšně vystudoval medicínu a poté v 80. letech minulého století už jako zkušený lékař publikoval články o eutanázii.

Smrt ho vždy fascinovala a viděl ji jako přirozenou součást života. Často také mluvil o právu na důstojný odchod. Při pravidelných „procházkách“ po nemocnici potom pozoroval oči umírajících, zda mu neprozradí něco víc. V uveřejněných inzerátech dokonce nabízel možnost asistované sebevraždy. Ačkoliv mu v roce 1991 stát odebral lékařskou licenci, i poté stále pokračoval v provádění „řízených odchodů“.

Sám později uvedl, že pomohl zemřít nejméně 130 lidem, ale důrazně upozorňoval na fakt, že konečný krok učinili vždy sami pacienti. V očích zákona ho to ale neočistilo, byl odsouzen za vraždu a v letech 1999 až 2007 seděl ve vězení. Před třemi lety ho úřady propustily za dobré chování, ale dnes dvaaosmdesátiletý Kevorkian na veřejnosti znovu vytrvale vystupuje jako propagátor eutanázie.

Kromě celoživotní snahy o důstojnou smrt pak Jack Kevorkian hrál jazz a maloval obrazy. V roce 2010 byl o něm natočen film.

Zdroj: HBO.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum