int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistZimní čas

Změní se ráno letní čas na zimní?

Zítra ráno (30. října 2016) se přesune čas z třetí na druhou hodinu. Často se uvádí, že se jedná o změnu z letního na zimní čas.

Zimní čas je úprava měření času, při které se v zimních měsících roku používá čas posunutý zpět oproti běžnému pásmovému času - u nás SEČ (středoevropskému času). Pokud by se přecházelo opravdu na zimní čas tak se hodiny posunou o dvě hodiny zpět.

Shrnutí: Zítra ráno se nezmění letní čas na zimní.

A teď pár informací:

Je znám pouze jediný případ aplikace zimního času. Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé dne 21. listopadu 1946 zmocnilo zákonem č. 212/1946 Sb., o zimním čase, vládu, aby nařízením zaváděla odchylkou od středoevropského času zimní čas a určovala jeho počátek a konec. Zákon nabyl účinnosti dnem vyhlášení 27. listopadu 1946 a vláda republiky Československé pod vedením Klementa Gottwalda vydala k témuž dni a v téže částce Sbírky zákonů a nařízení republiky Československé vládní nařízení č. 213/1946 Sb., kterým zavedla zimní čas posunutý o jednu hodinu oproti středoevropskému času od 1. prosince 1946 (3:00→2:00 h) do 23. února 1947 (2:00→3:00 h). Důvodovou zprávu vládního návrhu zákona tvořil jediný odstavec o několika větách. Vláda v něm tuto úpravu označila za obdobu zákona č. 54/1946 Sb., o letním čase. Jako důvod opatření uvedla hospodářské okolnosti, zejména nedostatek výkonu v elektrárnách, jimž se nedostávalo asi 10 % výkonu k překonání ranní a večerní špičky mezi 7.-8. hod. a mezi 16.-20. hod. středoevropského času. Zavedení zimního času mělo přispět k příznivějšímu rozložení zátěže a tím k nerušené dodávce elektrického proudu. Právní výbor národního shromáždění přijal k návrhu stručné usnesení, jímž sněmovně doporučil přijmout zákon v navrženém znění.

Zákon č. 212/1946 Sb. nebyl nikdy zrušen, s československým právním řádem jej převzaly Česká republika i Slovenská republika a jejich vlády tedy stále mají platné zmocnění zimní čas zavést.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum