int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistVlasy rostou i po smrti

Rostou vlasy a nehty i po smrti ?

Zmínil se o tom například ve svém románu "Na západní frontě klid" Erich Maria Remarque.

National Geographic: Tento jev pozorovali už starověcí autoři - a vysvětlovali si to tím, že lidská anima ještě úplně neopustila těla. Ve skutečnosti nehty ani vlasy už po smrti nerostou - ale přesto to tak vypadá. Tělo už další tkáň neprodukuje, ale jak tkáň ztrácí vlhkost, kůže se stahuje a "zcvrkává". Na pohled se tedy odhaluje stále více vlasů a nehtů, takže to připomíná růst. Se studií, které mýtus o růstu vlasů vyvrací, přišel vloni (2011) americký soudní lékař William Maples. Pokud by vlasová a nehtová tkáň měla růst, musela by v těle probíhat komplexní hormonální výměna - a to se už po smrti neděje.

Shrnutí: Vlasy ani nehty po smrti nerostou.

A teď pár informací:

V běžné mluvě se pojem smrt používá prakticky výhradně ve vztahu k celému organismu, ale v přírodních vědách a lékařství se běžně lze setkat například s pojmem buněčná smrt, kde se slovo smrt vztahuje k části organismu. Zastavení životních funkcí, které lze ještě včasným vhodným zásahem zvrátit, se nazývá klinická smrt. Pojem smrt se užívá také v přeneseném významu pro zánik - kultury, politického systému, živočišného druhu a podobně (zdroj Wikipedie).

Zajímavosti nakonec:

Za pravděpodobně nejstarší ženu světa je považována Francouzka Jeanne Louise Calmentová, která žila 122 let a 164 dní. Narodila se v Arles v jižní Francii 21. února 1875 a zemřela tamtéž 4. srpna 1997.

Prokazatelně nejstarším mužem byl Jiroemon Kimura (1897-2013) z Japonska, který zemřel ve věku 116 let a 54 dní.

Zdroj fotografie: Wikipedia. Bez autora - volné dílo.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum