int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistVejce a cholesterol

Tvrzení, že vejce zvyšují cholesterol, určitě znáte. Vejce patřili mezi rizikové potraviny v kampani proti nárůstu infarktů a mrtvic. Tento mýtus zřejmě vznikl tím, že slovo cholesterol je používáno k vyjádření dvou rozdílných věcí. Potravní cholesterol obsažený ve vejcích má málo společného s množstvím cholesterolu ve vašem těle. V tukových molekulách živočišných potravin jako jsou vejce nijak významně nezvyšuje množství cholesterolu kolujícího ve vašem krevním oběhu. Tělo zaplňují cholesterolem určité saturované a trans nasycené tuky. Vejce obsahují relativně malé množství saturovaných tuků. Například jedno velké vejce obsahuje asi 1,5 gramu saturovaného tuku, což je jen malý zlomek z množství másla, které je použito při přípravě volského oka. Vyhýbat se vejcím ve stravě není dobrý nápad, neboť jsou bohatým zdrojem třinácti vitamínů a minerálů.

Vědci z Harvardské univerzity v Bostonu zkoumali na 100.000 lidech, jestli konzumace jednoho vejce denně zvyšuje riziko aterosklerózy, tedy infarktu nebo mrtvice. Dospěli k překvapujícímu závěru: U naprosté většiny lidí nezvyšuje. Nebyli však schopní přesně určit, proč tomu tak je. Mezi zkoumaným vzorkem populace se ovšem objevila jedna výjimka: diabetici. Těm vědci nemohli doporučit pravidelnou konzumaci vajec. Příliš mnoho z nich pak mělo problémy se zvýšenými krevními tuky.

Shrnutí: Vejce nezvyšují cholesterol.

A teď pár informací:

Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce.

Přiměřená hranice cholesterolu v krvi: pod 5,16 mmol/l (2 g/l).

Hraniční hranice cholesterolu v krvi: 5,16 – 6,18 mmol/l (2 – 2,39 g/l).

Vysoká hranice cholesterolu v krvi: > 6,18 mmol/l (> 2,38 g/l)

Zajímavosti nakonec:

Světový rekord v snězených vejcích drží Jaroslav Němec z Bystré na Pardubicku (březen 2013), který za dvě minuty snědl 24 natvrdo uvařených vajec.

Zdroj fotografie: Wikipedia. Autor: jefras a.k.a Joăo Estęvăo A. de Freitas.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum