TOPlistSamovznícení člověka

Může člověk sám od sebe začít hořet ?

Spontánní samovznícení člověka (zkratkou SHC, z anglického Spontaneous Human Combustion) je prokázaný jev, při němž začne náhle bez zjevné příčiny hořet tělo živého člověka. Tělo zasažené osoby se přitom údajně může z velké části zpopelnit, ale hoření se přitom nerozšiřuje do okolí, takže šaty oběti zůstávají mnohdy nespáleny (zdroj Wikipedie).

Dříve se spekulovalo o tom, že samovznícení postihuje zejména alkoholiky, kteří mají v těle velké množství lihu. Uvažovalo se také o elektrostatických jevech, neznámé duševní síle nebo kulovém blesku, ale v poslední době vítězí teorie o takzvané knotové teorii, při níž se člověk chová jako svíčka. Jeho tuk nahrazuje vosk a oheň pak hoří pomalu, ale vytrvale, aniž by se rozšiřoval do okolí. K zažehnutí požáru přitom stačí třeba jen zapadnutý popel z cigarety.

Shrnutí: Ano, člověk může sám od sebe začít hořet.

A teď pár informací:

Do dnešní doby bylo nahlášeno minimálně 300 případů samovznícení. Z hlediska věku rozhodně převažují starší lidé, často osamělí důchodci. samovznícení může postihnout i osoby mladé a zcela výjimečně děti.

Zajímavosti nakonec:

Parapsychologická verze vysvětlení říká, že za samovznícením stojí doposud neprobádané psychické síly člověka, které vedou k destrukci těla zvláště v případech, kdy si postižená osoba přeje zemřít a nevidí před sebou další smysl svého života.

Zdroj fotografie: Wikipedia. Autor: Ne0Freedom.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum