TOPlist



Modrý úplněk

Je modrý úplněk modrý?

Nastane dnes 31. července 2015 "Modrý úplněk"? A proč modrý? Protože název je ze staré anglické fráze „once in a blue Moon“ což v překladu znamená "jednou za uherský rok". Časem se totiž označení zkrátilo na pouhá dvě slova: Blue Moon.

Jsou dvě definice Modrého úplňku:

1. Modrý úplněk je třetím úplňkem v ročním období, jež obsahuje celkem čtyři úplňky (původní, správná definice) - může nastat jen v květnu, srpnu nebo listopadu; teoreticky také v únoru, ale protože zima je na severní polokouli nejkratším obdobím, za celé 21. století žádný Modrý úplněk na únor nevyjde.

2. Modrý úplněk je druhým úplňkem v jednom kalendářním měsíci (moderní, nesprávná definice) - může připadnout na kterýkoli kalendářní měsíc s výjimkou února.

Nic záhadného, nic tajemného, nic zvláštního.

Shrnutí: Dnešní "Modrý úplněk" ve skutečnosti vůbec modrý není ani barevně ani kalendářně podle správné definice.

Zdroje:

Astro.cz - Třífázový únor vs. Modrý úplněk

Tabulka úplňků až do roku 2100 s vyznačenými Modrými úplňky - Světle modrým pozadím jsou označeny Modré úplňky podle klasické definice, šedé pozadí políček tabulky určuje Modré úplňky podle „moderní tradice“.

Technet.cz - Na páteční večer připadl „modrý úplněk“. Co to je a kde se stala chyba

A teď pár informací:

Úplněk je jedna z fází Měsíce, kdy je Sluncem osvětlená celá polokoule přivrácená k Zemi. Jeho opakem je nov.

Charakteristika

V úplňku je Měsíc na opačné straně od Země než Slunce, což nastává v době, kdy nový měsíc má stáří 14,8 dne. Měsíční disk je tak pro pozorovatele ze Země plně osvícen a Měsíc vypadá na obloze jako bílé (nebo žluté či oranžové) jasné kolo. Ze Země ovšem vidíme neustále stejnou, tzv. přivrácenou stranu Měsíce. Pokud je kolem Měsíce další kolo, říkáme mu měsíční halo, které údajně věstí změnu počasí.

Úplněk je jediná měsíční fáze, ze které lze někdy pozorovat zatmění Měsíce. Protože ale oběžná dráha Měsíce kolem Země je skloněná proti oběžné dráze Země kolem Slunce, většinou Měsíc probíhá nad nebo pod zemským stínem. Proto se zatmění Měsíce nevyskytuje při každém úplňku.

Úplňkový Měsíc obyčejně vychází hned po západu Slunce a výrazně osvětluje noční krajinu i oblohu. Při úplňku je výrazně snížena možnost sledování hvězd a jiných nebeských objektů, neboť odražené světlo Měsíce přezáří světlo většiny hvězd.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum