int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistMathias Rust na Rudém náměstí

28. května 1987 svět zaskočila zpráva, že mladý Němec, Mathias Rust, přistál se svou Cessnou přímo na Rudém náměstí.

Příběh Mathiase Rusta je velmi zajímavý. Ve své době až příliš odvážný. Ale jak to bylo doopravdy? Přistál přímo na Rudém náměstí v Moskvě? Tuto verzi uvádí například i Česká televize.

Mathias Rust v roce 2012. Autor: Udo Grimberg.

Rust původně plánoval přistát v Kremlu, ale cestou si to rozmyslel; obával se totiž, že letadlo skryté za zdmi Kremlu by usnadnilo KGB práci - jeho by uvěznili a celou akci popřeli. Proto se rozhodl, že přistane raději na Rudém náměstí. Ani to však nebylo možné, protože na náměstí bylo příliš mnoho chodců.

Po dalším obletu náměstí tak nakonec přistál na Velkém Moskvoretském mostě u chrámu Vasila Blaženého. Po přistání roloval Rust k chrámu, až se zastavil na menším náměstí Vasilevskij spusk. Přímo na Rudé náměstí se nedostal, protože kolem chrámu vedl nízký plot, který mu zablokoval cestu.

Rustova Cessna v Deutsches Technikmuseum Berlin. Autor: Andrey Belenko.

Shrnutí: Mathias Rust nikdy na Rudém náměstí nepřistál.

A teď pár informací:

Následné prošetřování události odhalilo, že tramvajové troleje, které jinak obvykle byly na Velkém Moskvoretském mostě nataženy - a které by Rustovi mimochodem zabránily v přistání na tomto místě - byly kvůli údržbě sundány ten den ráno a znovu namontovány den po incidentu.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum