int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistMandelinka bramborová

Byla Mandelinka bramborová vysazená na území ČSSR Západem, aby zde škodila ?

Mandelinka bramborová je brouk z čeledi mandelinkovitých, který se živí spásáním bramborové natě. Jde o nebezpečného škůdce, který může značně snížit výnosy bramborového pole. Větší množství brouků může rostlinám zcela zničit veškeré listy. Vedle brambor navíc mohou napadat i rajčata a některé domácí rostliny z čeledi lilkovitýchJejí původní oblastí výskytu je Severní Amerika. Do Evropy byla zavlečena společně s bramborami, její pomalé šíření prudce nabralo na rychlosti po druhé světové válce, kdy vzrostla úroveň transportu brambor. Na území tehdejšího Československa dorazila v 50. letech a její invaze okamžitě nabrala podobu kalamity. Komunistická propaganda ji prohlásila za imperialistický útok a obvinila Západ, že mandelinku na českém území uměle vysazuje z letadel nebo prostřednictvím diverzantů a úplně byly ignorovány ve stejnou dobu propuknuvší podobné kalamity po celé Evropě. Občas tak byla propagandisticky zvána imperialistický či americký brouk (zdroj Wikipedie).

Shrnutí: Mandelinku brambrovou na území ČSSR nedostali Američané, ale přišla "sama" jako do všech zemí nejen v Evropě.

A teď pár informací:

Vzhledově je naprosto nezaměnitelná: má bíložluté až bílooranžové krovky s celkem deseti černými podélnými čarami. Dorůstá velikosti až 12 mm délky a 8 mm šířky.Mandelinka žije asi 150 dnů.

Zajímavosti nakonec:

Mandelinka bramborová se objevila i v literatuře, konkrétně v agitační knize: "O zlém brouku bramborouku. O mandelince americké, která chce loupit z našich talířů" - 1950. Knihu si můžete prohlédnout ZDE (12 stran). Napsal Ondřej Sekora (autor oblíbeného Ferdy Mravence).

Zdroj fotografie: Wikipedia. Autor: Scott Bauer, USDA ARS.

Zdroj fotografie: Wikipedia. Autor: Maros.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum