int(1)

Novinky

Retro

15.10.2016

Rubrika Retro - vloženo bylo již 100 RETRO vzpomínek na dobu dávno minulou. Sledovat můžete - RETRO TV.

Starší »

TOPlistKočka spadne vždy na nohy

Kočka obvykle dopadne na všechny čtyři, bohužel ne vždy. Nebezpečné jsou malé výšky, kde se nestihne přetočit nebo naopak i výšky příliš velké, kde sice dopadne na všechny čtyři, nicméně při nárazu dojde ke zlomení končetin. Jak funguje dopad na všechny čtyři ? Umožňuje to rovnovážné ústrojí zvané vestibulární orgán. Je umístěn ve vnitřním uchu a u koček je obzvláště dobře vyvinut. Jde o spojené komůrky a chodby, které jsou naplněny tekutinou a jsou vystlány milióny mikroskopických chloupků, jež mají na konci nervová vlákna, která vedou do mozku. Změna polohy hlavy vyvolá pohyb tekutiny. V jejím proudu se pohybují chloupky s nervovými vlákny, která vysílají do mozku potřebné příkazy. Jakákoli prudká změna polohy hlavy a těla vyvolá reflex, který zapříčiní bleskové vyrovnání pozice těla. Kočka téměř vždy padá rovnoměrně, rovnovážné ústrojí vyšle signály do mozku, ten dá povel krčním svalům otočit hlavu, aby si kočka mohla nalézt pevný bod pro orientaci a dopadnout s vyhrbeným hřbetem, z důvodu tlumení dopadu. Tomu, že kočka dopadne na všechny čtyři, významně napomáhá ocas. Umožňuje vyrovnávání při chůzi po plotě nebo úzkých parapetech či sezení na sloupu. Tato schopnost je u koček vrozena a lze ji pozorovat u koťat již při hrách s matkou.

Shrnutí: Pokud není ideální výška, na všechny čtyři nedopadne.

A teď pár informací:

Divokým předkem domácích koček byla zřejmě kočka divoká, přesněji její africký poddruh kočka plavá, dále snad i kočka divoká evropská a asijská kočka stepní.

První kočky se do blízkosti lidí dostaly před 10–12 tisíci lety, v době, kdy začala vznikat první trvalá lidská sídla, ale až z doby před 8000 lety pocházejí první důkazy existence ochočených koček, a to z dnešního Turecka (oblast Anatolie) a z Kypru.

V roce 1949 vznikla Mezinárodní felinologická federace, FIFe, která je v současnosti hlavní organizací chovatelů koček v Evropě včetně ČR (zdroj Wikipedie).

Zajímavosti nakonec:

Nejdelší pád kočky na zem - Andy, kterého vlastnil senátor Ken Myer na Floridě, drží světový rekord pro nejdelší pád kočky na zem. Andy spadl z 16. patra bytového domu, z 200 metrů. Svůj pád nepřežil.

Nejstarší kočka vůbec - nejstarší kočka na světě byla Creme Puff z Austinu z Texasu, která zemřela ve věku 38 let. Také si zaslouží zmínku kocour Puss paní T. Holway z Devonu, který se narodil v roce 1903 a zemřel roku 1939, jen den po jeho 36. narozeninách. Třetí nejstarší byl kocour Granpa z Texasu, který zemřel v 34 letech.

Nejpočetnější kočičí vrh - čtyři roky stará barmská kočka porodila dne 7. srpna 1970 devatenáct koťat. Přežilo pouze patnáct a jednalo se o jednu kočičku a čtrnáct kocourků.

Nejbohatší kočka - Angličan Ben Rea odkázal ve své poslední vůli svojí kočce Blackie patnáct milionů liber, což je v přepočtu zhruba čtyři sta padesát milionů korun.

Další kočičí rekordy - ZDE

Zdroj fotografie: Wikipedia. Autor: Marie-Lan Nguyen.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum