TOPlist



Muzeum panenek a medvídků

Muzeum má rozsáhlou expozici čítající více než 2000 exponátů. Představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Jsou rozděleny dle materiálů používaných k výrobě – od drahých porcelánek, lehkých celuloidových plaváků, po levnější panenky z papírmaše a kompozitu, což je směs sádry a dalších přísad.

Mezi nimi se nachází opravdové historické skvosty a panenky s osudovými příběhy. Panenka, která prošla koncentračním táborem, či panenka určená jako dárek paní Haně Benešové. Muzeum v Troskovicích jako jediné ve světě se snaží představit panenku i v jiných funkcích, které kdy zastávala a zastává.

Muzeum panenek a medvídků, autor - Česká televize

Panenka učební a výchovná pomůcka.

Můžete si prohlédnout celoporcelánovou panenku z roku 1840, která sloužila k výchově mladých šlechtičen, panenku určenou pro zdravotní sestry a porodní asistentky z roku 1900, panenky ze šedesátých let k výuce předmětu péče o dítě na základních školách a jako vrcholnou ukázku rozvoje techniky a elektroniky – nejnovější model elektronického baby, americký patent, nedávno testovaný na mexické universitě, kde projekt sledoval připravenost studentů k rodičovství. Toto robomimino, které je součástí letošní expozice, lze připojit k počítači, má mnoho programů a stupňů nastavitelné obtížnosti péče. Graf okamžitě vyhodnocuje úspěšnost plnění mateřských povinností.

Virtuální prohlídky >>>

Panenky policejní

Jako jediná instituce tohoto druhu získalo Muzeum v Troskovicích povolení Policejního presidia v Praze vystavit na veřejnosti panenky Páju a Jáju. Jedná se o demonstrační panenky, na které má patent ČR a jsou určené pro oddělení kriminální policie, aby usnadnily komunikaci při výslechu týraných a zneužívaných dětí.

Panenky k předvádění šperků či módy

Jedná se o další způsob využití panenky. I tyto zde uvidíte.

Panenka také kulturní památkou a symbolem města.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout repliku Sv. Juliána – čůrajícího chlapečka z Bruselu.

Panenka - hrdina kinematografie

Tyto představitelky v muzeu zastupuje panenka Chucky – hrdina amerického hororového filmu. Vystavená panenka je jeden kus z první stokusové série vyrobené v Americe po natočenéí prvního dílu filmu, u nás známého pod názvem Dětská hra. Především mládež k nám míří právě za účelem prohlédnout si tohoto hrůzostrašného filmového hrdinu.

Panenka umělecká

Tomuto tématu je věnována opravdu velká pozornost. Panenka plnící funkci uměleckého díla prochází stále velmi dynamickým vývojem a bylo by škoda ji nepředstavit veřejnosti.

Ojedinělé aranžmá s dětskými postýlkami a inkubátory , které nese název Novorozenecké oddělení, představuje moderní umělecké panenky ve zcela realistickém provedení. Jedná se o špičkové práce, většinou autorské modelované originály výtvarníků takřka z celého světa. Dokonalé detailní studie tvořené dle živé předlohy či fotografie jsou souhrou zkušeností a dovedností výtvarníka a nejmodernějších materiálů a technologií, které dávají možnost vzniku prací, zcela výjimečného, až neuvěřitelně živého charakteru.

Další oddělení muzea patří sběratelským medvědům, najdete zde i dřevěné hračky. K vidění jsou i mnohé kočárky z doby mezi roky 1850 a 1920, všechno je krásně doprovázeno plyšovou faunou.

Adresa: Troskovice 40 512 63

Kontakt:

Mobil: 724 577 389

Telefon: 483 313 638

Fax: 483 714 068

E-mail: muzeum.panenek@seznam.cz

WWW: www.muzeumpanenek.cz

Vstupné:

Dospělá osoba - 90Kč

Dítě do 15 let - 70Kč

Senioři od 65 let pouze na základě předložení OP - 70Kč

Skupiny nad 30 osob bez rozdílu dítě, dosp. osoba - 70Kč / osoba

Otevírací doba: Muzeum bude opět otevřeno až v roce 2014

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum